Wyławiali skarby z Zatoki Stepnickiej, poznali wodne ciekawostki, kosztowali pyszności od lokalnych gospodyń i dowiedzieli się, jak dbać o środowiska wodne. To tylko część atrakcji, które dla mieszkańców Pomorza Zachodniego przygotowali organizatorzy 3. Pikniku „Eko przygoda z przyrodą nad wodą”.

Deszcz nie był żadną przeszkodą – ognisko nie gasło, wystawcy byli gotowi dzielić się swoją wiedzą, a najmłodsi ochoczo brali udział w kreatywnych warsztatach rękodzielniczych i artystycznych. Po raz trzeci okolice amfiteatru i przystani im. Kapitana Roberta Hilgendorfa w Stepnicy stały się przestrzenią pikniku „Eko przygoda z przyrodą nad wodą” organizowanego przez Sekretariat ds. Młodzieżowy Województwa Zachodniopomorskiego i EUROPE DIRECT Szczecin.

„To sprawa wszystkich pokoleń”

Świętujemy dbałość o środowiska wodne i czystość wód. Ekologia jest wciąż jednym z najważniejszych tematów. Kiedy przychodzi lato i chcemy spędzać czas nad wodą, to nagle okazuje się, że nie jest taka, jaka być powinna. To sprawa wszystkich pokoleń – podkreśla Martyna Rabska-Osipowicz z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Organizatorzy sobotniego wydarzenia przygotowali dla uczestników grę ekologiczną, w której udział mogli wziąć zarówno starsi, jak i młodsi. Wiek nie miał tutaj żadnego znaczenia, a za poprawnie wykonane zadania czekały nagrody w postaci kubków wypełnionych zdrowymi koktajlami.

I tak na stanowisku Drawieńskiego Parku Narodowego mogli nie tylko poznać zwierzęta, które zamieszkują teren chroniony, ale również wziąć udział w leśnym kole fortuny. Celowy Związek Gmin R-XXI uczył, jak skutecznie segregować odpady, Błękitny Patrol WWF opowiadał o swoim wolontariacie i pokazywał, jakie zwierzęta żyją w Bałtyku, a ze Szczecińską Grupą Eksploracyjną można było udać się na poszukiwanie skarbów w okolicach stepnickiej plaży i Zalewu Szczecińskiego.

- Błękitny Patrol to inicjatywa profesora Krzysztofa Skóry z Helu. Na całym wybrzeżu mamy ponad 200 wolontariuszy. Interweniujemy głównie do fok i morświnów, ale zajmujemy się również wybranymi gatunkami ptaków gnieżdżących się na nabrzeżu. Dzięki naszym działaniom widzimy, że liczba fok w Bałtyku wzrasta, mamy coraz więcej interwencji do szczeniaków - opowiadają przedstawiciele Błękitnego Patrolu WWF

Świadomość mieszkańców Pomorza Zachodniego jest coraz większa”

Nie brakowało również wodnych inspiracji w specjalnej strefie, gdzie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy zachęcał do eksperymentowania w outdoorowym laboratorium. Dodatkowo każdy chętny mógł wykonać swoją pamiątkę z Zalewu Szczecińskiego.

Niecodzienną atrakcją był Shake Bike, na którym uczestnicy gry przygodowej mogli wycisnąć świeży i zdrowy koktajl owocowy. Nie było jednak jednorazowych kubeczków – koktajle były nalewane do szklanek, które stanowiły nagrodę za aktywny udział w eko przygodzie. Ponadto do dyspozycji była pierwsza w regionie eko myjnia i eko wypożyczalnia kubków.

Z roku na rok świadomość mieszkańców Pomorza Zachodniego na temat segregowania odpadów oraz dbania o środowisko jest coraz większa. Dzieci są już bardzo świadome, a my jesteśmy na jak najlepszej drodze – ocenia Monika Olechnowicz-Krakowska, główny specjalista ds. edukacji i promocji w Celowym Związku Gmin R-XXI. Co roku ich zakład w Słajsinie odwiedza ponad 3000 dzieci. – Zajmujemy się racjonalną gospodarką odpadami. Zrzeszamy 33 gminy z województwa zachodniopomorskiego, edukujemy, jesteśmy obecni na festynach i piknikach ekologicznych – dodaje.

Domowe produkty prosto od lokalnych gospodyń

Ekologiczny piknik był również okazją do spróbowania domowych dań prosto od Kół Gospodyń Wiejskich. Przy ich stoiskach w powietrzu unosił się zapach świeżo upieczonych ciast, chleba na drożdżach, ale i nietypowej grochówki - z dzika.

Działamy od ponad roku. Obecnie największą popularnością cieszą się nasze pierogi. Sprzedałyśmy już około 4,5 tysiąca sztuk, z czego raz miałyśmy zamówienie na 1600 sztuk. Dwa dni je lepiłyśmy i zamawiającym jeszcze było mało – śmieją się panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kopiczanki”, które na ekologiczny piknik przyjechały z ciastami własnego wypieku.

Od kilku tygodni Pomorze Zachodnie może pochwalić się również Kołem Gospodyń Wiejskich „Leśne Babki” z Widzieńska. Piknik w Stepnicy był dla nich pierwszym publicznym wydarzeniem, w którym wzięły udział.

Nasze córki się zorganizowały i tak nas wciągnęły w to wszystko. Na razie jest bardzo fajnie, cały czas coś się dzieje, a my aktywnie spędzamy czas – śmieją się panie. Wśród ich specjalności znajdują się domowy smalec, chleb na drożdżach, przetwory z żurawiny, marynowane podgrzybki, które własnoręcznie zebrały.

Piknik „Eko przygoda z przyrodą nad wodą” został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat nad wydarzeniem objął również WWF.