Tradycyjnie już pod koniec lata na stadionie przy ul. Litewskiej organizowany jest międzynarodowy mityng lekkoatletyczny – Memoriał Wiesława Maniaka. W środę, 6 września, zawodnicy z całego świata rywalizować będą w 11 konkurencjach. Wiadomo już, że mocną obsadę będzie miał konkurs pchnięcia kulą mężczyzn.

W tym roku Memoriał Maniaka organizowany jest tuż po zakończeniu mistrzostw świata. Dlatego szczecińscy kibice lekkoatletyki liczą, że przyjadą zawodnicy, którzy z dobrej strony pokazali się na czempionacie w Budapeszcie. Organizatorzy dopiero rozpoczęli odkrywać nazwiska zaproszonych gości. I już wiadomo, że jedna konkurencja na pewno będzie mocno obsadzona.

Na rzutni do pchnięcia kulą mężczyzn pojawią się 4. i 5. zawodnik tegorocznych mistrzostw świata. Nowozelandczyk Tom Walsh tym razem uplasował się tuż za podium, ale w przeszłości był już mistrzem świata (z 2017 roku) i medalistą igrzysk olimpijskich, legitymuje się imponującym rekordem życiowym – 22,90. Tuż za nim w Budapeszcie uplasował się Amerykanin Payton Otterdahl (rekord – 22.11). W Szczecinie rywalizowali będą m.in. z 9. na ostatnich mistrzostwach świata Serbem Arminem Sinaceviciem (rekord – 21.88), Amerykaninem Rogerem Steenem (w tym roku – 22.08) i naszym mistrzem Europy z 2018 roku Michałem Haratykiem (rekord – 22.32). 

- To obsada, której nie powstydziłyby się nawet najbardziej prestiżowe mityngi z cyklu Diamentowej Ligi – komentuje Kamil Witkowski, dyrektor Memoriału Maniaka.

Pozostałych uczestników w innych konkurencjach jeszcze nie ujawniono. Patronem szczecińskich zawodów jest sprinter Wiesław Maniak, więc ponownie rozegrany zostanie rzadko spotykany na stadionach lekkoatletycznych dwubój sprinterskich, w ramach którego sumowane są czasy z biegów na 100 i 200 metrów. Zaplanowano też sprinty na 400 metrów. Na wszystkich tych trzech dystansach rywalizować będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

W mieście Piotra Liska nie mogło zabraknąć konkursu skoku o tyczce. Będzie też rzut oszczepem kobiet, 100 metrów przez płotki kobiet i 800 metrów mężczyzn.

Memoriał Wiesława Maniaka jest częścią cyklu World Athletics Continental Tour 2023 Challenger Series.

Bilety na zawody kosztują 20 zł (https://www.biletomat.pl/bilety/6-memorial-wieslawa-maniaka-szczecin-14062/). Początek mityngu w środę, 6 września, o godzinie 19. Godzinę wcześniej zostaną otwarte bramy stadionu.