Z wizytą do Chin, do prowincji Guangdong, udała się delegacja naszego województwa. Wczoraj, 11 listopada, po prawie dwudziestu godzinach podróży, dotarła do celu.
Odbyły się już spotkania, które mogą zaowocować współpracą w dziedzinie nauki i kultury. Delegacji przewodniczy wicemarszałek województwa - Witold Jabłoński.
Na pierwsze spotkanie z delegatami przybył wicekonsul RP w Guangdong, Witold Kwiatkowski. Wspólny lunch był okazją do rozmów na tematy gospodarcze, dotyczące zarówno Chin, jak i Polski, a także stanowił swoiste wprowadzenie w mentalność i charakter naszych dalekowschodnich partnerów. W Chinach mieszka i pracuje wielu Polaków, a Guangdong jest jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarczo prowincji chińskich.
Następnie, część delegacji, w skład której weszli profesorowie i rektorzy wyższych uczelni naszego województwa, spotkała się z władzami najstarszego, liczącego ponad 100 lat Uniwersytetu Jinan. Ta wyższa uczelnia jest jednym z 30 uniwersytetów w Kantonie, a jednocześnie jednym z najważniejszych w kraju. Studiuje tam ponad 30 000 młodych ludzi, z czego prawie połowa to studenci zagraniczni pochodzący między innymi z Hongkongu, Tajwanu, Filipin, Malezji czy Australii.
Zachodniopomorskich naukowców gościł między innymi profesor Li Cong Dong - przewodniczący Instytutu Rozwoju i Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jinan, oraz profesor Li Lijia - dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Podczas spotkania poruszono wiele kwestii i problemów dotyczących możliwości współpracy, na przykład poprzez wymianę kadry naukowej i studentów pomiędzy uczelniami obu regionów. Rozważano także wspólne konstruowanie i realizację dużych międzynarodowych grantów badawczych. Być może więcej uzgodnień zapadnie podczas I Polsko-Chińskiego Forum Naukowo-Gospodarcze, które odbędzie się w Szczecinie w czerwcu 2010 roku, a na które zostali zaproszeni gospodarze spotkania.
O tym na Uniwersytecie Jinan rozmawiali: prof. Zygmunt Meyer (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), prezes Polsko-Chińskiego Towarzystwa Naukowo-Gospodarczego Pomorze Zachodnie - Guangdong - prof. Edward Urbańczyk (Uniwersytet Szczeciński), rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. Włodzimierz Kiernożycki, prorektor Politechniki Koszalińskiej ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. Tadeusz Bohdal oraz wicemarszałek województwa Witold Jabłoński.
W pierwszym dniu wizyty gościnny wykład w chińskim Instytucie Nauk Oceanologicznych w Guangzhou (South China Sea Institute of Oceanology in Guangzhou) wygłosił prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Andrzej Witkowski. Referat dotyczył badań nad zmianami klimatycznymi w rejonie północnego Atlantyku, a w szczególności Grenlandii (Holocene hydrographic variability in Disko Bugt, West Greenland based on diatomological record). Słuchaczami wykładu byli pracownicy naukowi oraz studenci.
Obecność prof. Witkowskiego w chińskim instytucie to efekt prowadzonej już wcześniej współpracy, a po tym pobycie są już konkretne deklaracje na temat wymiany studentów oraz stażystów pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim oraz Instytutem Nauk Oceanologicznych w Guangzhou.
Pierwszy dzień pobytu zachodniopomorskiej delegacji w Guangdong w Chinach, pomimo zmęczenia daleką podróżą, zaowocował już konkretnymi deklaracjami dwustronnej współpracy.
Program kolejnych dni, oprócz uroczystych obchodów 30 rocznicy współpracy Prowincji Guangdong z regionami partnerskimi, wypełniony jest licznymi spotkaniami i konferencjami, które zapewne przyczynią się do zacieśnienia współpracy regionów.
Komentarze
1