Z kranów może popłynąć dzisiaj zielona woda. „Środek barwiący jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, ludzi i zwierząt. Nie zaleca się jednak wykorzystywania takiej wody do celów spożywczych” – podkreśla Danuta Misztal, rzecznik prasowa Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Zabarwienie wody pozwala na zlokalizowanie trudnych do wykrycia miejsc przecieków w sieci ciepłowniczej. Widocznym efektem ewentualnych nieszczelności może być jasnozielony kolor wody w instalacji ciepłej wody.

Jak informuje Danuta Misztal, do barwienia wody wykorzystywana jest Fluoresceina RM 200% – środek powszechnie stosowany w ciepłownictwie do detekcji wycieków oraz
w diagnostyce medycznej.

– Na zastosowanie tego barwnika posiadamy zgodę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie. Zapewniamy, że środek barwiący, w stosowanych przez SEC stężeniach, jest bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz dla ludzi i zwierząt i nie wpłynie negatywnie na pracę urządzeń wodociągowych. Nie zaleca się jednak takiej wody wykorzystywać do celów spożywczych – podkreśla rzecznik prasowa SEC.

W przypadku stwierdzenia zabarwienia wody wodociągowej, SEC prosi o natychmiastowy kontakt pod numerem telefonu 993 lub z Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu 91 450 99 99.

– Za utrudnienia związane z barwieniem wody uprzejmie przepraszamy – dodaje Danuta Misztal.