Szczecinianie już niedługo będą mogli oglądać nowe wystawy w Muzeum Narodowym oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Od kijanki i maglownicy... historia prania i prasowania
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza na otwarcie wystawy ze zbiorów Działu Etnografii Pomorza. Otwarcie wystawy odbędzie się 21 listopada 2008 o godzinie 14.00 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego 3.
Wystawa Od kijanki i maglownicy…historia prania i prasowania przedstawia dawne metody i sprzęty służące utrzymaniu tkanin i odzieży w czystości i estetyce. Na proponowanej przez Dział Etnografii Pomorza ekspozycji zwiedzający będą mogli zobaczyć i zapoznać się z ewolucją przedmiotów umożliwiających, a następnie ułatwiających pranie i prasowanie.
Prezentowane będą: kijanki, tary do prania, pralki wahadłowe, korbowe, sprężynowe i mechaniczne, które jeszcze niedawno – jak „ Frania” – używane były w naszych domach.
Do prasowania obok żelazek płytowych, na węgiel, duszę i gaz oraz elektrycznych, służyły także maglownice i magle. Na ekspozycji nie zabraknie także balii, szaflików, kotłów do gotowania bielizny, a przede wszystkim zdjęć archiwalnych, informacji i ciekawostek o sposobach prania i prasowania, które nie są tak odległe w czasie, ale dla nas, użytkowników pralek automatycznych i żelazek z termostatami stanowią historię już zapomnianą, a więc wartą opowiedzenia.
Polska Fotografia w XX wieku
Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza 28 listopada 2008 o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej (Staromłyńska 1).
Wystawa przygotowana z okazji 60-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików stanowi próbę podsumowania doświadczeń polskiej fotografii w okresie wielkich zmian ekonomicznych, politycznych i technologicznych jakie zaszły w XX wieku. Wśród nazwisk 120 autorów można znaleźć zarówno czołowych współczesnych twórców, jak i klasyków polskiej fotografii, ogółem prezentowanych jest ponad 130 prac pochodzących ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych.
Opracowania wystawy prezentującej dokonania polskiej fotografii minionego 100-lecia, podjęła się dwójka kuratorów: Małgorzata Plater-Zyberk z Warszawy i Adam Sobota z Wrocławia.
Na ekspozycji można zobaczyć piktorialne prace z początku XX wieku, zdjęcia dokumentalne z Powstania Warszawskiego, fotografie eksperymentalne i konceptualne z lat 60. i 70. oraz znakomite przykłady fotografii reportażowej i twórczych poszukiwań współczesnych artystów.
Prezentowane będą prace m.in: Zdzisława Beksińskiego, Władysława Bogackiego, Adama Bujaka, Andrzeja Dudka-Dürera, Edwarda Hartwiga, Adama Haydera, Henryka Hermanowicza, Zofii Kulik, Jana Kuruszy-Worobjewa, Pawła Kwieka, Natalii Lach-Lachowicz, Andrzeja Lachowicza, Andrzeja Jerzego Lecha, Jana Alojzego Neumana, Edmunda Osterloffa, Krzysztofa Pawela, Leonarda Sempolińskiego, Adama Sheybala, Stanisława Sheybala, Tomasza Sikory, Jan Sunderlanda, Andrzeja Świetlika/Łódź Kaliska, Antoniego Węcławskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Informacje pochodzą ze strony http://www.muzeum.szczecin.pl/main.php
Muzealne nowości
Cieszy fakt, że w Szczecinie pojawiają się coraz to nowe pomysły na wystawy. Szkoda tylko, że nadal tak mało osób z chęcią je ogląda. Czy nie warto poświęcić trochę czasu i zobaczyć co się dzieje wokół nas? Lepiej jest ciągle narzekać na szary, bezbarwny Szczecin pozbawiony wydarzeń kulturalnych i nie tętniący życiem? Dzieje się wiele. Każdy z pewnością znajdzie w nim coś dla siebie, dla ciała i ducha.
Jeśli odstrasza was cena, to pamiętajcie, że w każdy czwartek eksponaty znajdujące się w Muzeum Narodowym możecie podziwiać za darmo. Skorzystajcie i napiszcie czy było warto. Do namysłu zostało jeszcze trochę czasu. Ja już wiem, że idę a Ty?
Komentarze
1