Balkan Sevdah to zespół bałkańskiej muzyki folkowej, który powstał we wrześniu 2004 roku. Wykonuje utwory inspirowane folkiem pochodzącym z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo, Turcja). W pierwszy piątek marca artyści zawitali do klubu Delta w Szczecinie.
Zespół w składzie: Kasia Zadora, Oliwier Andruszczenko, Marcin Pukaluk, Marcin Zadronecki zaprezentował bałkańską muzykę folkową. Balkan Sevdah gra nastrojowe sevdalinki, czyli miłosne pieśni z Bośni, a także żywiołowe, dynamiczne i energetyczne utwory wywodzące się z kultury cyganów z Serbii i Macedonii. W ich muzyce można usłyszeć grę wielu instrumentów: darabuka, djembe, riqq, akordeon, tambura, czy buzuki. Publiczność miała okazję posłuchać utworów między innymi o przyjaźni, niewiernej dziewczynie, winogronach. A w albańskiej piosence o przyjaźni dwóch myśliwych, grupa nawiązała doskonały kontakt z publicznością, który zaowocował wspólnym śpiewaniem refrenu. A nie należał on do prostych! W kolejnych utworach coraz częściej zespołowi towarzyszyły brawa bite wraz z rytmem przez widownie. Po ostatniej piosence, Marcin Zadronecki, przedstawił muzyków. Oczywiście, artyści nie zostali wypuszczeni bez bisu. Na sam koniec wykonali utwór a capella, już nie ze swojego repertuaru. Kiedy zgasły światła na scenie, z głośników została puszczona nastrojowa muzyka, a klub Delta z sali koncertowej zamienił się w pub, muzycy wyszli do swojej publiczności.

Czwórka artystów niesamowicie zaczarowała swoją widownię. Nikt nie rozmawiał, nikt się nie kręcił – wszyscy słuchali unoszących się w Delcie dźwięków. Prawdopodobnie nikt z publiczności nie znalazł się wczorajszego wieczoru w Delcie przypadkowo. Szkoda tylko, że nie było więcej chętnych, ponieważ frekwencja była niska. Nastrój piątkowego wieczoru w klubie był wyraźnie inspirowany bałkańską muzyką folkową. Przyciemnione światło, wysokie świece na stolikach, gdzieniegdzie orientalnie ubrani miłośnicy folkowej muzyki – wszystko to tworzyło spójny klimat.

Muzycy tworzący Balkan Sevdah, jako jedyni z Polski, wystąpili na największym folkowym festiwalu na Bałkanach – „Kopriwsztica 2005” w Bułgarii, latem 2006 odwiedzili festiwal w Kosowie, a w Mikołajkach zdobyli główną nagrodę na festiwalu. 7 marca odwiedzili nasze miasto. Szkoda, że na ich koncercie nie zjawiło się więcej publiczności.

[wideo1]


Wideo: Sylwana