film festiwale

XI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm – Szczecin

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 26.11.2022
O której godzinie?
15:00
Do kiedy?
Niedziela, 27.11.2022
Do której godziny?
20:00
Za ile?
30 zł
Opis wydarzenia
JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce oraz jedną z nielicznych na świecie. Stanowi też jedyną okazję do zobaczenia większości z prezentowanych filmów.

 

Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego różnorodność. Bohaterami filmów są prawdziwe postaci oraz zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Towarzyszące bohaterom emocje są uniwersalne a w tle tych historii są żagle i woda.

 

W programie tegorocznej edycji znajdzie się siedem filmów. Będą historie o żeglowaniu dookoła Bieguna Północnego („Northern Pasage") , jak i o wyprawie wokół jednego z największych amerykańskich jezior („Dłubanką wokół jeziora Michigan").

Będą filmy o regatach w najbardziej niegościnnych rejonach świata, w których zwycięstwo nie jest najważniejsze („Wyścig na Alaskę") jak i o biciu rekordu prędkości w żeglowaniu po suchym lądzie („Iron Duck - Żelazna Kaczka"). Pokazany zostanie film o wyjątkowej szkole żeglarskiej, której założycielami byli uczestnicy francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny („Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia").

W hołdzie zmarłemu w kwietniu tego roku kapitanowi Januszowi Zbierajewskiemu, jednemu ze współorganizatorów festiwalu przypomniany zostanie film „Morze twoimi oczami". Jest to opowieść o niedowidzącej Alicji, która trafia na pokład Zawiszy Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze.

Na specjalną uwagę zasługuje pokaz filmu pt. „Żeglarz" Jest to zrealizowana w 2021 roku opowieść o Paulu Johnsonie - brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont. Lucia Kašová, słowacka dokumentalistka i żeglarka spotkała bohatera swego filmu przypadkiem, mijając się z nim w drzwiach małego marketu na jednej z karaibskich wysepek. Krótkie spojrzenie w jego oczy wystarczyło, by się przekonała, że spotkała wyjątkowego człowieka. Postanowiła opowiedzieć jego historię używając filmowej kamery.

Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili, gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach. Żeglował z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życie. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe.

Nie sądził, że będzie żył tak długo. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia. Spędza czas na jachcie, kontempluje swoje życie i nadchodzący jego kres. Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum. Trudno uwierzyć, że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów.

To nie jest film o żeglarstwie. Jest to przejmująca opowieść o pasjonującej podróży przez życie, o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością. I o tym co jest na końcu tej podróży.

 

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. W trakcie wydarzenia odbędą się także projekcje wybranych filmów z kanału You Tube Żeglarz prowadzonego przez Yacht Klub Polski Szczecin.

 

Program SOBOTA:

– 252 dni samotności/ Estonia / 2020 / 54 minuty

– Dłubanką wokół jeziora Michigan / USA / 2012 / 45 minut

– The Race To Alaska / USA / 2020 / 55 minuty

 

Program NIEDZIELA:

– Northern Passage / Norwegia / 2011 / 54 minuty

– Iron Duck – Żelazna Kaczka / USA / 2008 / 34 minuty

– Żeglarz / Słowacja / 2021 / 78 minut

 

 

Więcej informacji: https://jachtfilm.pl/

Bilety dostępne na: https://bilety.fm/pl/

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję