Niemal w każdym szczecińskim biletomacie w kieszeni do odbioru biletów i reszty zalegają wydruki potwierdzenia płatności kartą. Pasażerowie często nie odbierają ich, a kolejne osoby muszą szukać zakupionych biletów w stosie niepotrzebnych świstków. By w przyszłości to się zmieniło, ZDiTM pracuje nad wprowadzeniem rozwiązania wykorzystywanego np. w bankomatach.

Dziś kupując bilet za pomocą karty płatniczej, pasażerowie za każdym razem otrzymują wydruk potwierdzenia dokonania płatności. Bilet ląduje w kieszeni do odbioru wcześniej, więc jego nabywcy często nie interesują się już kolejnym papierkiem „wypluwanym” przez automat. Zdarza się, że spiętrzone stosy wydruków wysypują się na podłogę tramwajów, albo chodniki przy biletomatach stacjonarnych.

Wielu pasażerów wskazuje, że w automatach brakuje opcji dostępnej np. w bankomatach. Tam urządzenie „pyta”, czy użytkownik chce otrzymać wydruk potwierdzenia transakcji. Okazuje się, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego pracuje nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w biletomatach.

- Taka zmiana jest już przez nas brana pod uwagę i w najbliższym czasie zostanie zlecona wykonawcy systemu do zaktualizowania – mówi Szymon Wasilewski, rzecznik ZDiTM. - Wszystkie sugestie naszych pasażerów są analizowane i jeżeli przyczyniają się do usprawnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej, to staramy się sukcesywnie je wdrażać.

Inną opcją, której zdaniem części pasażerów brakuje w urządzeniach zamontowanych w tramwajach i autobusach jest możliwość zaopatrzenia się w bilety na zapas. Wszystkie wydawane bilety czasowe są bowiem już skasowane i obowiązują od momentu ich nabycia. To jednak się nie zmieni.

- Zakup biletów w pojazdach z założenia powinien odbywać się przy użyciu kasowników elektronicznych. Automaty to urządzenia pomocnicze. Ponieważ w Szczecinie obowiązują bilety jednorazowe czasowe na przejazd komunikacja miejską, nie jest możliwe, aby bilety zakupione w automacie były nieskasowane, ponieważ wydłuża to zdecydowanie proces kasowania, co w praktyce powoduje, że pasażer przejeżdża minimum jeden przystanek bez dokonania opłaty – tłumaczy Szymon Wasilewski. - Na zapas można zakupić bilety w automatach stacjonarnych, kasach biletowych, punktach prywatnych oraz na Mobilnej Karcie Miejskiej.

Wprowadzenie możliwości wyboru, czy pasażerom potrzebny jest wydruk potwierdzenia płatności kartą, to jedyna zmiana w funkcjonalności biletomatów, jaka jest planowana przez ZDiTM.