W środę (26.09.2007r.) zakończył się 16. dokumentART. W Neubrandenburgu wręczono nagrody konkursowe, natomiast w Szczecinie zaprezentowano wartościowe filmy oraz odbyła się rozmowa ze znanym reżyserem Sławomirem Fabickim.
Pierwsze miejsce przypadło polskiemu filmowi Klinika Tomasza Wolskiego (2006r.), który był już nagradzany na wielu festiwalach (m.in.: 2006r. – Wrocław - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, nagroda w kategorii filmów dokumentalnych). Zwycięski film – Klinika opowiada o pacjentach Kliniki Chorób Wewnętrznych w Krakowie. Są to ludzie schorowani: z problemami krążenia, marskością wątroby, zniszczonymi przez papierosy płucami. Czy tylko charakteryzuję ich opis choroby? Nie, ponieważ reżyser pokazuje, że to przecież ludzie mający swoje chwile radości i smutku, cieszący się i smucący. Większość z nich nie poddaje się chorobie, a problemy topią w czarnym humorze. Klinika w obrazie Wolskiego jest swoistym mikroświatem, mikroświatem ludzi. Autor jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Drugą nagrodę jury przyznało filmowi W budowie Zhenchen Liu (Francja, 2007) (tu można zobaczyć zdjęcia z filmu: http://zhenchen.free.fr/menu/works/under_construction.html). Trzecie miejsce otrzymał film Sunny Bergmann Za stare (Holandia, 2007).

Swoje nagrody przyznała także publiczność: jedną – polska, drugą – niemiecka. Szczecinianie przyznali nagrodę (ufundowaną przez TVP 3 oddział w Szczecinie) filmowi Święci wojownicy Marianny Yarovskayi (Rosja, 2007). Nuebrandenburczycy nagrodzili natomiast (nagrodą ufundowaną przez Telewizję NRD) film Vali Asr Normanna Richtera (2006, Niemcy, Iran 2007).

Nagrodę jury Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał film Siła mięśni Andersa M. Dalsgaarda (Dania, 2006), który trzeba przyznać, jak wspominałam w jednym z artykułów o festiwalu dokumentART, był bardzo dobry. W konkursie telefon ART festival nagrodę Złotej Komórki otrzymał film Wędrówka muchy Katarzyny Bukiet.
W czasie, gdy w Niemczech ogłaszano werdykt jury w Szczecinie miały miejsce bardzo interesujące wydarzenia. W Kinie Zamek wyświetlono film Kraj mojej matki Michała Majerskiego (2005) – opowiadający o Niemkach, które pozostały po wojnie na terenach dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego. Następnie odbył się pokaz Łódzkiej Szkoły Filmowej – tym razem zaprezentowano prace absolwentów akademii, w tym film pod tytułem Męska Sprawa Sławomira Fabickiego, z którym odbyła się rozmowa w ramach projekcji.
Sławomir Fabickim jest znanym reżyserem a zarazem, jak mogliśmy się przekonać, bardzo sympatycznym człowiekiem.Z zawodu: reżyser, scenarzysta, ukończył Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Nakręcił kilka filmów krótkometrażowych w tym Męską Sprawę, za którą otrzymał nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach oraz nominację do Oskara (w kategorii film krótkometrażowy, 2002).Rezyseruje także reklamy społeczne, takie jak Dzieciństwo bez przemocy, które to nagrodzono na festiwalu filmów reklamowych w Słowenii. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
Rozmowa z wybitnym reżyserem prowadzona była przez Przemysława Lewandowskiego – dyrektora artystycznego Ińskiego Lata Filmowego, a zarazem pracownika portalu stopklatka.pl. Sala Kina Zamkowego była pełna. Sławomir Fabickim opowiadał o swoich filmach, drodze, jaką musiał przejść, by tworzyć, sytuacji kina w Polsce i na świecie. Zachęcamy do obejrzenia fragmentów z rozmowy.
16. dokumentART przeszedł do historii. Warto było w nim uczestniczyć. Gratulacje należą się zwycięzcom konkursu i wszystkim twórcom filmów. Bardzo dobrze, że w naszym mieście dzieje się coraz więcej, za co dziękujemy organizatorom dokumentARTu oraz innych szczecińskich wydarzeń.


[wideo1]

[wideo2]

[wideo3]