Dynamiczny rozwój instalacji służących do wytwarzania zielonej energii sprawił, że województwo zachodniopomorskie od początku wdrażania tego typu inwestycji jest niekwestionowanym liderem w naszym kraju. Obecnie 79 proc. energii zużywanej w województwie pochodzi ze źródeł odnawialnych. To wartości, które niewątpliwie robią wrażenie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej, w jaki sposób korzysta się z zasobów odnawialnych na terenie tego województwa.
Energetyka wiatrowa
Z racji położenia geograficznego najintensywniej rozwija się tutaj energetyka wiatrowa. Sprzyja temu niewątpliwie wietrzna pogoda i stosunkowo niska gęstość zaludnienia, która ułatwia znalezienie gruntu pod budowę wiatraków. Nie bez znaczenia jest także mnogość dużych gospodarstw rolnych, których tereny również mogą posłużyć jako miejsce pod wiatraki.
W 2018 roku (dane na dzień 31.03.2018) moc zainstalowana w 1199 instalacjach wiatrowych dała zachodniopomorskiemu pierwszą pozycję w Polsce. Warto w tym miejscu dodać, że mówiąc o instalacjach wiatrowych, mamy na myśli zarówno pojedyncze turbiny należące do mieszkańców, elektrownie, jak i największe w kraju farmy wiatrowe, tj. Karścino-Pobłocie (moc 90 MW), Marszewo (80 MW) czy Resko II (76 MW).
Wiatraki generują dużą ilość energii, ale z racji szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się nasz kraj i związanych z tym warunków pogodowych, ich działalność w ciągu roku jest mocno ograniczona.
Energia z biomasy i biogazu
To zdecydowanie najbardziej efektywny sposób wytwarzania energii odnawialnej w sposób ciągły, zaplanowany i przewidywalny przez cały rok. Niestety w tym przypadku barierę stanowią wysokie koszty eksploatacji. Mimo to moc zainstalowana w biogazowniach rolniczych w województwie zachodniopomorskim pozwoliła im osiągnąć pierwszą pozycję w Polsce (stan na dzień 31.03.2018). Natomiast zlokalizowane na tym terenie instalacje produkujące energię elektryczną z biomasy mieszanej dają zachodniopomorskiemu 7 pozycję w kraju (stan na dzień 31.03.2018.). Największym producentem energii z biomasy jest Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie. Na terenie województwa znajduje się również około 320 kotłów skutecznie spalających biomasę.
Energia geotermalna
Ten typ energii do produkowania ciepła wykorzystywany jest w zachodniopomorskim przez dwa przedsiębiorstwa: Geotermia Pyrzyce Sp. z o.o. oraz G-TERM ENERGY Sp. z o.o Geotermia Stargard.
Warto dodać, że spółka ze Stargardu w 2018 roku dostarczyła do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Stargardzie (PEC) około 34,1% całości ciepła wyprodukowanego przez PEC. Jak widać, energetyka odnawialna coraz śmielej wkracza w życie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, nawet jeśli na co dzień nie są tego świadomi, odpoczywając we własnych, ciepłych mieszkaniach.
Energetyka wodna
W województwie działają także 64 elektrownie wodne, które zmieniają energię wody w energię elektryczną. Najwięcej jest ich w powiatach łobeskim, gryfickim, koszalińskim, stargardzkim i myśliborskim.
Fotowoltaika
Wykorzystanie energii słonecznej w województwie zachodniopomorskim z roku na rok zyskuje na popularności. Wynika to m.in. z możliwości pozyskania dofinansowania zarówno przez jednostki samorządowe, jak i osoby fizyczne, które chcą korzystać z tego typu instalacji w ramach programu Prosument.
UWAGA KONKURS!
Korzystasz z instalacji OZE w domu lub firmie? Opisz nam w maks. 200 słowach co Cię zmotywowało do jej wykonania, a także podziel się jej osiągami i dołącz swoje zdjęcie z instalacją. Całość prześlij na konkurs-oze@ine-isd.org.pl. Może to właśnie Twoją pracę opublikujemy na portalu www.chronmyklimat.pl oraz na fanpage’u na Facebooku. Każde zgłoszenie weźmie udział w losowaniu nagród!
Komentarze
1