Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
Od: środa, 18 października 2023, 17:00
Do: piątek, 10 listopada 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
„Zatuszować Rzeczywistość” to zbiorowa wystawa malarstwa czwórki artystów (Marek Rydzewski, Marta Deptuła, Mateusz Lisiewicz, Krzysztof Mliczek), którzy zapraszają do ich świata fantazji, snów, czasem koszmarów i iluzji.

To podróż pełna alegorii i metafor, koloru i mroku, ale również piękna i jego ulotności, potworności ale wysmakowanych. Artyści przeobrażając rzeczywistość za pomocą farb, pędzli i wyobraźni prowadzą nas za pośrednictwem surrealistycznych wizji, wysublimowanych kolaży, antropomorficznych stworzeń, postaci nie zawsze miłych dla oka, w przestrzenie realizmu magicznego i jego nieskończonego wyobraźnią uniwersum. Mieszają style i konwencje poszukując nowych środków wyrazu, jednocześnie oddając hołd dawnym oraz współczesnym mistrzom malarstwa od Boscha, Caravaggia, Rembrandta, po Malczewskiego czy Beksińskiego. Inspiracje czerpią z obserwacji otaczającego świata, snów, literatury, filmów, muzyki.

Choć w swoich pracowniach przechowują wiele prac, to niezwykle rzadko prezentują je szerszej publiczności. Ich obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą. To jedna z pierwszych wystaw tej grupy artystów, na co dzień związanych z branżą tatuażu i wielokrotnie nagradzanych na polskiej i międzynarodowej scenie.

Malarze zachęcają do dowolnej interpretacji ich dzieł, ponieważ dla każdego mogą one mieć inne znaczenie i wydźwięk.