Gdzie i kiedy?
wtorek, 14 marca 2023, 17:30
Za ile?
10 zł
Zamek zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką. Gościem specjalnym Michała Józefa Kaweckiego będzie prof. Ewa Kołodziejek.

 

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki – twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką

Oprawa muzyczna: Magdalena Pajestka (skrzypce) i Dawid Pajestka (gitara)

 

Prof. zw. dr hab. Ewa Kołodziejek, wykładowczyni w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego, przewodnicząca Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej RJP, członkini Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Komisji Socjolingwistyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów; prowadząca wykłady i konwersatoria z lingwistyki kulturowej, z kultury języka polskiego, z ortografii i interpunkcji, z języka subkultur; autorka ważnych monografii naukowych – będzie gościem specjalnym Michała Józefa Kaweckiego, psychologa – terapeuty.

Wyrażanie uczuć za pomocą precyzyjnego języka jest niezwykle ważne dla psychiki człowieka, ponieważ pomaga w zrozumieniu samego siebie oraz w prawidłowej, satysfakcjonującej komunikacji z innymi ludźmi. Tłumione, ukrywane uczucia mogą prowadzić do frustracji i niezadowolenia. Jakość relacji interpersonalnych zależy w dużym stopniu od sposobu werbalnego wyrażania uczuć i postaw. Człowiek może uniknąć wielu niepotrzebnych sytuacji konfliktowych, jeśli świadomie dobiera słowa, zwracając uwagę na kulturę, poprawność, elegancję i piękno mowy. Precyzyjny i łagodny język ma moc budowania w nas wewnętrznej harmonii, dzięki której zyskujemy dostęp do szlachetniejszej części siebie samych.