Gdzie i kiedy?
Różne miejsca w regionie
niedziela, 7 sierpnia 2022, 19:30
Za ile?
0-30 zł
Cykl wędrówek, zwiedzanie zabytków, spotkania historyczne i koncerty z udziałem wybitnych naukowców i artystów – tak co roku prezentuje się Festiwal Na Gotyckim Szlaku, który popularyzuje dziedzictwo kulturowe regionu, łącząc ideę festiwalu wędrownego z wydarzeniami artystycznymi. W tym roku zawita do Szczecina, Wełtynia i Wolina.

 

Atrakcją festiwalu jest połączenie historii, architektury i muzyki z popularyzacją miejsc regionu zachodniopomorskiego Na Gotyckim Szlaku.

Program w tym roku obejmie spotkania historyczne oraz zwiedzanie z przewodnikiem tras turystycznych regionu w powiatach gryfińskim, kamieńskim oraz w Szczecinie.

– W ramach festiwalu odbędą się spotkania z historykami sztuki, archeologami, a także z regionalistami. Wstępem do koncertu inauguracyjnego będzie spotkanie z Michałem Dębowskim, historykiem sztuki, Miejskim Konserwatorem Zabytków, który przywoła początki gotyckiej architektury w Szczecinie. Regionalista Paweł Migdalski pojedzie z nami do Wełtynia. Podczas trzeciej eskapady w Wolinie, z Andrzejem Janowskim, archeologiem z Polskiej Akademii Nauki, dowiemy się gdzie jest wzgórze wisielców i gdzie był dawniej zamek na wyspie – informuje Paweł Osuchowski, dyrektor artystyczny Fundacji Akademii Muzyki Dawnej. – Dziękujemy za każdą pomocną dłoń, począwszy od Urzędu Marszałkowskiego, poprzez wszystkie szczeble samorządu, także tego najniższego, która jest dla nas niezwykle cenna. Zwłaszcza, że w tym roku po raz pierwszy wydarzenie nie otrzymało dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kalendarz koncertowy Na Gotyckim Szlaku 2022

07.08.2022 Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, godzina 19:30

Dixit Dominus

Koncert inauguracyjny Festiwalu Na Gotyckim Szlaku, zabrzmi muzyka Jerzego Fryderyka Haendla. Concerto Grosso A-dur z Opusu 6 oraz g-Moll Dixit Dominus HWV 232. Wykonawcami będą: Aleksandra Hanus, Anna Guz-Rosa i Adrianna Bujak-Cyran – sopran, Bartosz Rajpold – kontratenor, Damian Żebrowski – tenor, zespół Szczecin Vocal Project oraz Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.

Cena: 30 zł, normalny, 20 zł ulgowy; w sprzedaży od 01 sierpnia 2022 na stronie www.famd.pl oraz w Republice Rozmaitości Fanaberia.


13.08.2022 Wełtyń, Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, godzina 19:00

Hortus musicus

Koncert zespołu Consortium Sedinum, Gertrud Ohse – viola da gamba, wiolonczela i Urszula Stawicka – klawesyn, czyli muzyczny ogród w dziełach solowych i kameralnych mistrzów doby baroku. W programie: Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Marin Marais.

Wstęp wolny


20.08.2022 Wolin, Kolegiata pw. św. Mikołaja Biskupa, godzina 19:00

Civitas sonat

Koncert zespołu Szczecin Vocal Project to muzyczne odgłosy miasta w dawnych wiekach, od świtu do zmierzchu, godzina po godzinie zabrzmią kolejno poranne modlitwy, jarmarczny zgiełk południa, spotkanie z muzycznym bakałarzem, gwar oberży, sceny miłosnych wyznań oraz wieńcząca koncert wieczorna medytacja. W programie: Mikołaj z Radomia, Pietro Certon, Orlando di Lasso, Josquin des Pres, Wacław z Szamotuł.

Wstęp wolny