Gdzie i kiedy?
Od: środa, 3 sierpnia 2022, 19:00
Do: czwartek, 15 września 2022, 23:55
Za ile?
darmowe
Fascynujący, malarski świat Jarosława Eysymonta zaprezentuje wystawa „Wyobraź sobie” przygotowana przez Open Gallery Moniki Krupowicz z okazji 40-lecia twórczości artysty. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca zdjęcia szczecińskich kamienic autorstwa Moniki Szymanik.

 

W tym roku uznany szczeciński artysta-malarz Jarosław Eysymont obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Działalność artystyczną rozpoczął w 1982 roku w Szczecinie, a przez kolejne 4 dekady jego ceniona przez krytyków i odbiorców sztuki twórczość stała się trwałym elementem polskiego malarstwa współczesnego.

 

W swoim figuratywnym, nostalgicznym i niepozbawionym ironii malarstwie Jarosław Eysymont często zanurza się w miejską architekturę Szczecina. – Obrazy Jarosława Eysymonta są malarską opowieścią o miejskiej codzienności pośród liszajów trudnej historii, portretem krajobrazu zapomnianego i zdegradowanego, pełnego dwudziestowiecznych blizn wnętrza transgranicznej dzisiaj metropolii, gdzie epoka grynderska miesza się z erą niewinnych czarodziejów. Stanowią one rodzaj osobistego, malarskiego potwierdzenia współczesnej, nieoczywistej szczecińskiej tożsamości, która jawi się jako ciekawy, wielopłaszczyznowy zespół różnych wartości kulturowych – wskazuje Dariusz Kacprzak, historyk sztuki.

Wystawa „Wyobraź sobie” prezentowana będzie w Galerii Poziom 4. w Filharmonii w Szczecinie. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca fotografie szczecińskich kamienic autorstwa Moniki Szymanik, która na podstawie swoich zdjęć publikowanych na Instagramie wydała album o stareńkim Szczecinie: „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Wystawę będzie można oglądać w Galerii przy Cerkwi znajdującej się na II piętrze filharmonii.

Uroczyste otwarcie wystawy „Wyobraź sobie” odbędzie się 3 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wernisaż uświetni recital Czesława Mozila - piosenkarza, kompozytora, akordeonisty i osobowości telewizyjnej, a prywatnie także wieloletniego przyjaciela Jarosława Eysymonta. Gościom wernisażu zaprezentowany zostanie również katalog malarstwa Jarosława Eysymonta „Wyobraź sobie” wydany z okazji 40-lecia twórczości artysty. Wystawę będzie można oglądać do 15 września 2022 r.