Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: poniedziałek, 15 maja 2023, 09:00
Do: piątek, 30 czerwca 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
Książnica Pomorska zaprasza na wystawę „Wystawa retrospektywna Kornelii Jurkowieckiej”.

Kornelia Jurkowiecka jest bardzo oryginalną artystką, która od kilkudziesięciu lat promuje Szczecin swoją twórczą działalnością. Zajmuje się zarówno malarstwem, jak i tworzeniem artystycznej biżuterii oraz - jako jedyna w Polsce - ozdobnych masek. Jej prace prezentowane są od 1986 roku podczas autorskich wernisaży, których ma już na swoim koncie aż trzydzieści pięć. Ich znakomita większość odbyła się w Szczecinie, ale Jurkowiecka może poszczycić się również wystawami w innych miastach Polski oraz za granicą. Wszystkie wernisaże artystki były szeroko komentowane w prasie. Prezentowane w „Świątyni Sztuki” w Nantes obrazy zyskały podziw profesorów francuskich uczelni artystycznych, a recenzenci miejscowych gazet polecali je miłośnikom malarstwa.

Stworzone przez artystkę maski „zagrały” w biograficznym filmie o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, towarzyszyły szczecińskiej premierze Verdiego „Bal maskowy” i uświetniły jeden z dorocznych Turniejów Tenorów w Zamku Książąt Pomorskich. Namalowany przez nią cykl 22 obrazów, upamiętniających 50. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim, został zaś wydany przez Książnicę Pomorską w postaci bibliofilskiego albumu, który spotkał się z uznaniem polskiego środowiska artystycznego, o czym świadczyć mogą liczne pozytywne recenzje. Jurkowiecka ponadto podjęła artystyczną współpracę z poetkami z Gorzowa Wlkp. i Szczecina, co zaowocowało powstaniem frapujących ekfraz Barbary Dominiczak oraz Grażyny i Agnieszki Moroz, wystawianych i drukowanych wraz z jej obrazami.

Kornelia Jurkowiecka wielokrotnie wspierała różne inicjatywy na rzecz mieszkańców regionu i rozwoju kultury w województwie zachodniopomorskim. Była jednym ze sponsorów IX Bursztynowego Balu Dobroczynnego (2007 r.), podczas którego zbierano środki na budowę Pracowni Mammografii Centrum Walki z Rakiem Piersi w Szczecinie, przekazała w darze szczecińskiemu Pogotowiu Opiekuńczemu aż 20 obrazów, a obchody 50-lecia tej placówki zgodziła się ubarwić wystawą swoich prac. Co więcej, malarka oddała w darze dla Książnicy Pomorskiej kilka swoich akwareli, a także rękopiśmienną relację dotyczącą szczecińskiego pisarza, Józefa Bursewicza, która włączona została do zbiorów Oddziału Rękopisów. Jurkowiecka ofiarowała również swoje „Maski mórz południowych” Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego (Zygmuntowi Meyerowi), by mógł obdarować składającego mu wizytę El Prezidente Karaibskiej Republiki Żeglarskiej dziełem regionalnego artysty. Swoją obecnością malarka niejednokrotnie uświetniła też szkolne imprezy, takie jak „Posłanie w XXI wieku” w Szkole Podstawowej nr 61 w Szczecinie czy „Przeciw ksenofobii" Zespołu Szkół Samochodowych, przyjmując zaproszenia od dyrektorów i nauczycieli.

Wszystkie swoje twórcze projekty Kornelia Jurkowiecka realizuje z pasją i zaangażowaniem, co zasługuje na szczególne uznanie przede wszystkim ze względu na fakt, że jest samoukiem.

 

Wystawę można zwiedzać w dniach 15 maja-30 czerwca 2023.