Jubileuszowa wystawa podsumowuje dwudziestolecie obecności Stowarzyszenia w artystycznej przestrzeni Szczecina, Polski i Europy.

 

Tytuł wystawy – „JESTEŚMY” oznacza trwanie, obecność, bycie tu i teraz. Oznacza też nieustanne podejmowanie prób opowiadania świata, przekazywania emocji, stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi, odnajdywanie piękna. Można też tytuł ekspozycji interpretować jako próbę definiowania jacy jesteśmy. My, czyli twórcy, odbiorcy, ludzie. Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej istnieje dwadzieścia lat. Czy wystawa „JESTEŚMY” jest kompletnym zapisem obecności na artystycznej mapie miasta? Oczywiście nie. Bo i być nie może. Nie tylko treścią poszczególnych prac, ale również różnorodnością technik artystycznego wyrazu; malarstwem, fotografią, grafiką czy (nieobecną na wystawie) muzyką, którą twórcy sygnalizują obecność w wielu momentach i miejscach. I to odnajdujemy jako kolejne znaczenie słowa, które jest tytułem jubileuszowej wystawy SAIE. Jesteśmy.

Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej - SAIE Założone w 2002 roku w Szczecinie z inicjatywy Wandy Żychniewicz Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej jest społeczną organizacją twórców. SAIE nawiązuje do tradycji kultury polskiej, europejskiej i światowej i odwołuje się do najlepszych tradycji środowisk artystów, do bogatego dorobku sztuki oraz doświadczeń w obszarze jej upowszechniania. Od 2006 roku SAIE ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Obecnie Stowarzyszenie tworzy 77 artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, artystów multimedialnych i muzyków z różnych miast Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii i Argentyny. W dorobku SAIE jest szereg wystaw, plenerów i warsztatów artystycznych, koncertów. Stowarzyszenie działa na rzecz społeczności lokalnych, wśród różnych inicjatyw warto wyróżnić cyklicznie wystawy i spotkania artystów z pacjentami w Zachodniopomorskim Centrum Onkologicznym w Szczecinie. Stowarzyszenie stale współpracuje z galeriami szczecińskimi oraz Am Kietz w Schwedt, Na Kole w Berlinie, galerią w Luckow, galeriami w Strasburgu - Sparkasse, Museum czy Rathaus. Duże znaczenie dla członków SAIE ma promocja Szczecina, województwa zachodniopomorskiego. Stąd wiele prac odkrywa uroki ziemi szczecińskiej, jej walory turystyczne, zabytki, historię. Twórcy zrzeszeni w SAIE aktywnie uczestniczą w wielu formach promocji sztuki i działalności artystycznej.

Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: piątek, 2 grudnia 2022, 18:00
Do: sobota, 31 grudnia 2022, 18:00
Za ile?
darmowe