Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: czwartek, 2 marca 2023, 18:00
Do: piątek, 31 marca 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
Organizatorzy serdecznie zapraszają na trzecią już wystawę malarstwa, rzeźby, fotografii i poezji stworzoną przez kobiecą grupę artystek ze Szczecina, Goleniowa, Łobza i Lizbony.

 

„W poprzednich wystawach poruszyłyśmy kwestię roli kobiet w historii świata oraz wpływu miejsca, w którym żyjemy na to, kim jesteśmy. Tym razem sięgnęłyśmy po niezwykle ważny obecnie temat ochrony środowiska i roli człowieka w przyrodzie. Jest nam on szczególnie bliski, bo każda z nas kocha przyrodę, a część autorek mieszka blisko natury. Bardzo nas dotknęły ostatnie katastrofy ekologiczne takie jak zatrucie Odry, wycinka lasów, szczególnie w Puszczy Bukowej, a także postępujące betonowanie zieleni miejskiej w całej Polsce.

W tej wystawie ujęłyśmy nie tylko swoje emocje związane z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego, ale też wezwanie do tego, aby powrócić do natury, znów ją szanować, zamiast bezwzględnie eksploatować. Powszechne przekonanie, jakoby człowiek jest nadrzędnym gatunkiem i może robić tak, jak mu się podoba, jest błędne, ponieważ Natura doskonale sobie poradzi bez człowieka, lecz człowiek bez natury już nie...

Potomkowie Majów – plemię Lacandóna z Metzabok w Meksyku – uważa, że dom to nie budynek wzniesiony przez człowieka, lecz Matka Ziemia, która daje nam wszystko, czego potrzebujemy do życia. Natura jest ich religią. My pokażemy, że jest to słuszne podejście”