Gdzie i kiedy?
czwartek, 3 listopada 2022, 17:00
Za ile?
darmowe
Wykład poświęcony będzie architektonicznej perle ukraińskiego miasta Zbaraż – zamku o fortyfikacyjnym charakterze, stworzonym według włoskiego projektu architekta Vincenzo Scamozzi.

 

Forteca ufundowana w 1631 r. przez braci Krzysztofa i Jerzego Zbaraskich przez wieki dawała schronienie mieszkańcom Zbaraża podczas wrogich ataków. W 1649 roku stała się miejscem konfrontacji wojsk Rzeczypospolitej, którymi przewodził wpływowy magnat i dowódca wojsk koronnych Jeremi Wiśniowiecki z oddziałami wodza kozackiego Bohdana Chmielnickiego. Historię tego oblężenia barwnie przedstawił w powieści „Ogniem i mieczem” Henryk Sienkiewicz.

Uczestnicy spotkania poznają dzieje zamku zbaraskich oraz dowiedzą się jak zamek zmieniał się na przestrzeni lat aż do czasów nam współczesnych, w których stanowi ważny ośrodek turystyki i badań naukowych. 

Prowadzenie: Wołodymyr Czajka - historyk, kierownik działu promocji i komunikacji Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolszczyzny” w Zbarażu, pracownik naukowy Centrum Badań Zabytków Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz Ukraińskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Historycznych i Kulturalnych, autor książek: „Zamek Zbaraż”, „Bitwa pod Zbarażem 1649”.