Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
czwartek, 15 czerwca 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
Wystawa Karoliny Babińskiej „Słodkie kłamstewka” jest przygotowana specjalnie dla przestrzeni TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Podczas ekspozycji zobaczymy premierowe realizacje, na które składać się będą m.in. fotografie, rzeźby, instalacje i prace site-specific. Nie wyczerpuje to jednak alfabetu twórczości artystki, ponieważ wymyka się ona standardowym kategoriom, a jej strategia pracy pozwala zaskoczyć zarówno widzów jak i organizatorów.

Powstawanie wystawy to proces, który podlega nieustającym fluktuacjom, jest strumieniem myśli i wynikających z niego materialności, krąży wokół tematu oswajania rzeczywistości. Artystka szuka narracji i wizualności nadających sens zdarzeniom, uczuciom, osobom, sytuacjom. Co wystarczy dla stworzenia obrazu, opowieści, która sprawi, że łagodniej przejdziemy przez codzienność? Procesualność, rozdźwięk pomiędzy założeniami utopijnych wizji w zderzeniu z realnymi ograniczeniami.

Potrzeba sensu, nawet najbardziej prozaicznego jest na tyle duża, że odruchowo szukamy „opowieści” pomagających nam „domknąć” interpretacyjnie sytuacje, w których się znajdujemy. Wybieramy „nieprawdę”, „słodkie kłamstewka”, „sweet little lies” z braku innego punktu odniesienia.  W całym zamieszaniu znaczeniowym, interpretacyjnym, dyskursywnym czy ktoś „wyjdzie na swoje”? Kto wygra i czy w ogóle będzie jakiś zwycięzca? Opowieść o tym będzie najpiękniejszą rzeczą i sercem tego projektu. Ale czy będzie prawdziwa?