Gdzie i kiedy?
Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
środa, 24 kwietnia 2024, 19:00
Za ile?
darmowe
Organizatorzy serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy Armando Lulaja „Archives of Decay and Other Stories”, która na nowo otworzy Galerię Zonę Sztuki Aktualnej w Akademii Sztuki w Szczecinie dla publiczności.

Wystawa „The Archives of Decay and Other Stories” przedstawia filmową kolekcję nieformalnych – opartych na faktach i wyprodukowanych – historii związanych z trzema wydarzeniami przekazywanymi jako opowieści mówione z okresu zimnej wojny w socjalistycznej Albanii. Wydarzenia te, związane z socjalistyczną przeszłością Albanii, skłaniają do refleksji nad obecną dynamiką polityczną zmierzającą do wymazania lub reinterpretacji niepożądanych aspektów dziedzictwa po komunizmie, trwającą od lat 90. XX wieku.

Pojawiają się pytania o to, czyja historia jest gromadzona w oficjalnych archiwach i które narracje pozostają niedopowiedziane, szczególnie te stanowiące postkolonialną perspektywę narracji historycznej.

„Albańska Trylogia” to rodzaj kapsuły czasu z przeszłości, z osobliwymi pamiątkami i trofeami, która prezentuje jednocześnie materiał fabularny i dokumentalny. Łącząc reminiscencję i dokumentację, projekt koncentruje się na okresie historyczno-politycznym, który był niezwykle ważny dla budowania tożsamości nie tylko albańskiej, ale i międzynarodowej.

W „Albańskiej Trylogii” (2011-2015) Armando Lulaj odtwarza nieformalne archiwa oparte na własnych wspomnieniach i ustnych opowieściach dotyczących albańskiej narracji historycznej. Dla artysty Trylogia reprezentuje wieloletnie badania nad okresem zimnej wojny w Albanii, a w szczególności nad tematami pamięci zbiorowej i doświadczenia historycznego, zebrane w trylogię filmową, w której trzy mityczne fetysze symbolizują morze, powietrze i ląd.

 

Wystawę będzie można oglądać do 02.06.2024 r. - od wtorku do niedzieli w godzinach 16.00-20.00. Wstęp jest bezpłatny.