Gdzie i kiedy?
piątek, 23 lutego 2024, 17:00
Za ile?
darmowe
Muzeum zaprasza do Centrum Dialogu Przełomy na debatę poświęconą sytuacji w Ukrainie dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej agresji.

W spotkaniu udział zapowiedzieli Artur Balazs, członek opozycji demokratycznej, dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego ds. pomocy Ukrainie, generał Marek Ojrzanowski oraz Jan Syrnyk, szef Związku Ukraińców w Polsce oddziału w Szczecinie.

 

Pierwsza debata w MNS–CDP, dotycząca dramatu toczącego się w Ukrainie, miała miejsce 25 marca 2022 r., w kolejnych miesiącach było jeszcze siedem debat o problematyce ukraińskiej. Wbrew nadziei, że wojna skończy się szybko, konflikt wciąż trwa, a rosyjska armia dopuszcza się zbrodni na ludności cywilnej, które przypomniały te najgorsze – z czasów drugiej wojny światowej. Swoje domy musiało opuścić przeszło 11 mln Ukraińców, część uciekła za granicę, w tym ponad 3 mln do Polski. Rosyjskie władze niezmiennie grożą eskalacją konfliktu już nie tylko Ukrainie, ale całej Europie Zachodniej.

W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja na świecie zmieniła się: wybuchły nowe konflikty, pojawiły się spory w nowych obszarach np. te dotyczące rynku zbytu towarów rolnych. Pomoc militarna dla Ukrainy momentami staje pod znakiem zapytania. Co przyniesie przyszłość, czy i jak można ograniczyć zagrożenia – m.in. o tym będą dyskutować zaproszeni goście w debacie otwartej.