Gdzie i kiedy?
Puszcza Wkrzańska
sobota, 7 października 2023, 12:00
Za ile?
60 zł
Miłośnicy sportu i zdrowego trybu życia wystartują w pięciokilometrowym biegu przełajowym prowadzącym przez ścieżki Puszczy Wkrzańskiej w Szczecinie. W tym roku bieg odbywa się pod hasłem „Wdychasz czy Oddychasz?!” i ma celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, a szczególnie młodzieży, na skutki palenia papierosów. Siódma edycja imprezy będzie również okazją do świętowania przełomu, który w roku 2023 dokonał się w kontekście leczenia nowotworów płuc i opłucnej.

Jak co roku zależy nam na promocji aktywnego trybu życia i budowaniu świadomości społecznej na temat raka płuca i potrzeby regularnych badań profilaktycznych. Tym razem jednak chcemy skupić się przede wszystkim na podkreśleniu niebezpieczeństw płynących z palenia papierosów i wapowania – mówi Agata Nowicka, członek zarządu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin. – Problem jest, nomen omen, palący, szczególnie wśród nastolatków. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów o najwyższym odsetku palących nieletnich. Blisko połowa nastolatków próbowała palić papierosy, a co czwarty robi to codziennie, dlatego tak ważna jest edukacja – dodaje.

Siódma edycja imprezy będzie również okazją do świętowania przełomu, który w roku 2023 dokonał się w kontekście leczenia nowotworów płuc i opłucnej. Bieżący rok obfituje w zmiany w zakresie dostępności do nowoczesnych terapii, które rozpoczęły się już 1 stycznia i były kontynuowane w kolejnych miesiącach. Nowy kształt programu lekowego pozwala na szerszy dostęp do terapii celowanych i immunoterapii oraz jej skojarzeń, jak na przykład podwójnej immunoterapii + chemioterapii w I linii zaawansowanego raka płuca lub leczenia podwójną immunoterapią chorych z międzybłoniakiem opłucnej. Te nowoczesne i bardzo skuteczne terapie dają nadzieję setkom pacjentów zmagającym się z rozsianymi nowotworami w zaawansowanym stadium.

Aby wziąć udział w biegu należy zarejestrować się za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.biegpogonraka.pl. Na uczestników, poza świetną atmosferą, czekają również pamiątkowe medale, i tradycyjnie już, pyszna grochówka.