Gdzie i kiedy?
Morskie Centrum Nauki
ul. Nad Duńczycą 1
czwartek, 25 kwietnia 2024, 17:30
Za ile?
darmowe
Morskie Centrum Nauki zaprasza na wernisaż wystawy włoskiego artysty Tarshito N. Strippoli pt. „Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito”.

Obraz kwitnącej łodzi reprezentuje esencję punktu przybycia wystawy UNIVERSUM Tarshito, której kuratorką jest Diana Del Mastro. Jest świadectwem dążenia artysty do przerysowania i przeformułowania mapy świata. Łódź jest symbolem połączenia światów ziemskich, wymiarów wodnych i niebieskich, granic między krajami i miastami. Tarshito postrzega świat jako jedną wielką rodzinę, połączoną ponadczasowymi nićmi Miłości, Kreatywności i Połączenia. Postrzega siebie jako budowniczego mostów kulturowych poprzez sztukę, mocno wierząc, że sztuka ma moc rozbrajania, obejmowania i oświetlania, służąc jako latarnia nadziei w podzielonym świecie.

Tarshito rozpoczął swoją podróż artystyczną podróżą do Indii w 1979 roku, gdzie spotkał swojego duchowego przewodnika Osho, który ochrzcił go mianem „Tarshito”, co oznacza „poszukiwacz wewnętrznej wiedzy”. Od tego momentu podróże po całym świecie są dla niego wzbogaceniem repertuaru artystycznego, a także pomocą w nawiązywaniu szczególnych więzi z rodzimymi rzemieślnikami.

Tarshito współpracował z tradycyjnymi artystami z Nepalu, Tajlandii, Brazylii, Maroka, Bangladeszu, Peru, Chin, Urugwaju i Argentyny. Zdecydował się na współpracę z rodzimymi malarzami, spędzając wiele lat na kontaktach z artystami na wsiach, poszerzając swoje horyzonty, aby objąć społeczność globalną, przekonywał, że istota wartości życiowych i korzeni człowieczeństwa leży w tradycji.

Tarshito zaprasza gości UNIVERSUM do duchowej podróży, która rozpoczyna się w głąb własnej duszy, odkrywając na nowo własną Esencję Światła, która pozwala im zyskać szerszą i jaśniejszą perspektywę, aby stać się świadomymi siebie i otaczającego świata jako cały wszechświat.