Gdzie i kiedy?
Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF, Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie, ul. 26 Kwietnia 10
Od: środa, 19 czerwca 2024, 18:00
Do: niedziela, 15 września 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
„Ręce i nogi” to cykl zdjęć, który przedstawia protezy posiadane i użytkowane przez osoby po amputacjach kończyn lub urodzonych bez nich.

Ich właścicielami są osoby różnej płci i wieku. Osoby te zostały przedstawione przez pryzmat swoich protez oraz poprzez swój głos. Nagranie audio pozwala na wysłuchanie historii każdej z tych osób. Historii o sobie, swoim życiu i niepełnosprawności, o swojej protezie i o ponownych narodzinach do życia, właśnie dzięki niej. Protezowanie zostało ukazane jako zaawansowany technologicznie konstrukt, umożliwiający normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, wykonywanie zadań zawodowych, uprawianie sportu, czy korzystanie z przyjemności życia. Głos tych osób, przez niektórych nazywanych „współczesnymi cyborgami”, ich opowieści, są dowodem na nieskrępowaną chęć życia i działania, opowiadają o posiadanych ambicjach, planach, a także, mimo bolesnego odczuwania różnych dyskomfortów, są dowodem zjednoczenia z nową kończyną, o której nie mówią „proteza”, ale „noga” lub „ręka”.

 

TOMASZ SEIDLER-KUMOR

Urodzony w roku ukazania się albumu Physical Graffiti grupy Led Zeppelin oraz Wish You Were Here zespołu Pink Floyd. Pracuje jako nauczyciel przedmiotów fotograficznych w jednej ze szczecińskich prywatnych szkół ponadpodstawowych. Jest trenerem fotografii – zarówno technik tradycyjnych (analogowych) jak i cyfrowych. Prowadzi oraz organizuje warsztaty i spotkania fotograficzne. Jego głównym medium przekazu jest fotografia – w postaci cyfrowej, jak również tradycyjnej. Tworzy także instalacje i obiekty. Język fotografii wykorzystuje głównie w postaci zdjęć ukazujących dokumentalne lub reportażowe spojrzenie na interesujące go tematy, uzupełnione o zabiegi formalne prowadzące do nadania obrazom nowych znaczeń lub do podkreślenia w nich już istniejącego przesłania. Fotografie prezentuje najczęściej jako duże wydruki. Przedstawia na nich m.in. tematy postindustrialne oraz związane z człowiekiem i jego miejscem w świecie. Obiekty oraz instalacje wykorzystuje do pokazania problemów i sytuacji z życia społecznego, które pojawiają się nagle i są aktualne tak długo, jak zajmują miejsce w mediach oraz dylematów życia codziennego, również tych związanych z ochroną środowiska. Jest absolwentem kierunku Elektronika i Telekomunikacja Politechniki Szczecińskiej oraz kierunku Fotografia Akademii Sztuki w Szczecinie.