Lydia Tár (Cate Blanchett), przełomowa dyrygentka dużej niemieckiej orkiestry, jest u szczytu swojej kariery. Przygotowuje zarówno premierę książki, jak i wyczekiwane wykonanie na żywo V Symfonii Mahlera.

 

TÁR

dramat, USA 2022 (158 min)

Reżysera: Todd Field

Obsada: Cate Blanchett, Nina Hoss, Noémie Merlant, Mark Strong

Wraz z żoną, koncertmistrz orkiestry, Sharon Goodnow (Nina Hoss), wychowuje córkę Petrę. Lydia jest również współzałożycielką programu mentorskiego dla młodych dyrygentek. Osobista asystentka Lydii, jej była studentka Francesca, ma nadzieję, że pewnego dnia Lydia awansuje ją na asystentkę dyrygenta. Kiedy Lydia zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie, jej niezmącone dotąd kariera i życie prywatne zaczynają się układać w niezwykły sposób.

Autorem scenariusza, reżyserem i producentem filmu jest Todd Field, który wrócił za kamerę po kilku latach przerwy. To kolejny tytuł w filmowym dorobku twórcy, który podbija światowe festiwale i zdobywa wszelkie możliwe nagrody. Za muzykę, która odgrywa szczególną rolę w filmie, odpowiada islandzka kompozytorka Hildur Guðnadóttir, zdobywczyni Oscara za muzykę do filmu „Joker”. Za zdjęcia, oceniane przez wielu krytyków jako najlepsze w kinie od lat Florian Hoffmeister, laureat m.in. tegorocznej Złotej Żaby w konkursie głównym 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu za zdjęcia do TÁR właśnie.

Tylko do stycznia film miał 148 nominacji oraz 41 nagród, wśród nich dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu w Wenecji dla Cate Blanchett.