Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
czwartek, 8 grudnia 2022, 18:00
Za ile?
darmowe
Książnica Pomorska zaprasza na projekcję filmu Pawła Kulika „Do mnie wciąż przylatują ptaki” oraz spotkanie z bohaterką filmu, Wiesławą Markiewicz.

 

W filmie dokumentalnym Pawła Kulika Wiesława Markiewicz, malarka, odbywa swoistą podróż w głąb minionego czasu, w głąb siebie. Mając za sobą przeszło 40 lat pracy twórczej, przywołuje w pamięci napotkanych mistrzów, przyjaciół, artystów, ludzi, którzy ją kształtowali i towarzyszyli w drodze twórczej. W autorefleksji, w rozmowach z byłą redaktorką TV Szczecin – Teresą Modelską, plakacistą Leszkiem Żebrowskim, grafikiem Andrzejem Tomczakiem (mężem), Markiem Brzezińskim, absolwentem PLSP, wspomina swoje życie. Szczególną uwagę poświęca działalności twórczej, swojej i innych napotkanych artystów, a przede wszystkim malarza Jerzego Gumielę, który w przeszłości stanowił ważny element jej życia artystycznego.

Film Pawła Kulika to opowieść o życiu artystycznym, ludziach, doznaniach, emocjach, nastrojach i zawodzie będącym pasją. Archiwalne materiały oraz zdjęcia tworzą specyficzny klimat, zachęcają do dialogu z upływającym czasem, a także z przyjaciółmi-artystami, którzy odeszli. Dla widza to impuls do autorefleksji w ciągłym ruchu przemijania.

Wiesława Markiewicz wciąż stawia sobie nowe cele artystyczne, ścigając się z czasem. Pyta: „Czy dam radę przerobić zamierzenia, a może należy odpuścić ściganie, żyć spokojniej?”