Gdzie i kiedy?
niedziela, 11 czerwca 2023, 11:00
Za ile?
darmowe
Przecław Festiwal to plenerowe wydarzenie na styku wiosny i lata, podczas którego celebrujemy dobrą muzykę i oddajemy się kreatywnej zabawie.

Niedziela 11 czerwca, 11:00-18:00 / PRZYJACIELE ZIEMI

Dzień familijny festiwalu, którego hasłem przewodnim jest zielona przyszłość naszej planety. W całej przestrzeni GOKSiR odbędzie się szereg międzypokoleniowych aktywności i atrakcji – warsztaty, występy muzyczne, animacje artystyczne, gry i zabawy. Piknikowi towarzyszyć będzie strefa gastronomiczna.

STREFA WARSZTATOWA / Budynek GOKSiR

11.00-12.00 Sala widowiskowa

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Eko TRENDY na tle gminnej przyrody” organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przylepie

Niemarnowanie żywności – wykład, prowadząca – Aleksandra Henryka Michalczyk

Odpowiadasz w domu za kupowanie produktów spożywczych, ich przygotowywanie? Starasz się i robisz wszystko co w Twojej mocy, ale jednak zdarza Ci się wyrzucić jedzenie? Ten wykład jest dla ciebie! Podczas prelekcji dowiesz się jak kategoryzować, przechowywać i przetwarzać żywność, aby jak najmniej wyrzucać. Innym słowem krótko, zwięźle i na temat, jak nie marnować żywności, a przy tym realnie oszczędzać pieniądze! Wstęp wolny!

12.00-17.00 Hol główny

Dystrybucja sadzonek roślin

Wydarzenie dla uczestników działań ekologicznych realizowanych przez Gminę Kołbaskowo

12.00-18.00 Sala konferencyjna

Warsztaty budowania domków dla owadów, prowadząca – Karolina Ignaszak

Warsztaty przeznaczone dla rodziców z dziećmi powyżej 5 roku życia

I gr. 12.00-15.00

II gr. 15.00-18.00

Wydarzenie na zapisy. Formularz dostępny na stronie www.kolbaskowo.pl

Uczestnicy zapoznają się z różnymi gatunkami owadów i ich znaczeniem dla przyrody i człowieka. Na warsztatach stworzymy budki dla owadów najważniejszych dzikich zapylaczy tj. różnych gatunków trzmieli oraz pszczół murarek. Warto wziąć udział w warsztatach nie tylko z ekologicznych pobudek – murarki są bardzo cenne, głównie w ogrodach, w których rosną rośliny takie jak śliwy, maliny, pomidory oraz wszelkie inne, które wymagają zapylenia.

12.30-16.00 Sala widowiskowa

Warsztaty „Tajemnice pszczół”, prowadzący – Adam Redlarski

I gr. 12.30–13.30 grupa wiekowa 5-9 lat

II gr. 13.45–14.45 grupa wiekowa 9-11 lat

III gr. 15.00–16.00 grupa wiekowa 5- 9 lat

Wydarzenie na zapisy. Formularz dostępny na stronie www.kolbaskowo.pl

Pszczelarstwo jest jedną z tych dziedzin gospodarczych, które ma bezpośredni wpływ na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Nie możemy zapominać, że te wyjątkowe owady, są integralnym i kluczowym elementem ekosystemu, który bez nich nie mógłby się obyć. Warto jak najczęściej przypominać o ich ważnej roli w przyrodzie. Zajęcia prowadzone będą przez zawodowego pszczelarza, uczestnicy zapoznają się ze sprzętem do obsługi pasieki oraz produktami pszczelarskimi. Każdy wykona świecę z wosku pszczelego.

12.30-18.00 Sala plastyczna

Warsztaty tworzenia naturalnych środków czystości, prowadząca – Aleksandra Henryka Michalczyk

I gr. 12.30-15.15

II gr. 15.15-18.00

Wydarzenie na zapisy. Formularz dostępny na stronie www.kolbaskowo.pl

Chcesz mieć czysty dom? Pięknie pachnący i wolny od szkodliwej chemii? Weź udział w warsztatach i samodzielnie przygotuj uniwersalne środki czystości, którymi bezpiecznie wysprzątasz dom. Wszystko zrobisz z ekologicznych składników. Poznasz tajemnice kwasku cytrynowego i samego soku z cytryny! A także jak wyczyścić kamień, czy tłuszcz i jak nie wydać majątku na porządki domowe. Będzie pachnieć i pylić. Zalecamy ostrożność osobom, które są czułe na intensywne zapachy.

Wydarzenie towarzyszące – wystawa prac konkursu fotograficznego „Eko TRENDY na tle gminnej przyrody” organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przylepie

STREFA AKTYWNOŚCI / Plac przed budynkiem GOKSiR

11.00-18.00

Występy i animacje artystyczne dla dzieci Zabawy interaktywne z animatorem oraz konkursy w tematyce eko

Warsztaty artystyczne „Nie wyrzucam, odzyskuję”

Butelkowe cudaki – warsztat tworzenia praktycznych ozdób, takich jak osłonki na doniczki lub zabawki z plastikowych butelek oraz kwiaty z nakrętek. Przedział wiekowy: 5-14 lat

Ekologiczny portret – warsztat tworzenia portretu na kartonowym podłożu z naturalnych elementów – patyków trawy, mchu, liści. Przedział wiekowy: 5-16 lat

Eko Torby – przy pomocy gotowych szablonów z użyciem wałków i farb akrylowych uczestnicy warsztatu będą wykonać nadruk na torbach bawełnianych. Przedział wiekowy: 8-16 lat (lub młodsze z pomocą rodziców / opiekunów)

Łąka kwiatowa w donicy – twórczy warsztat zdobienia doniczek materiałami z odzysku połączony z sadzeniem roślin. Przedział wiekowy: 8-16 lat (lub młodsze z pomocą rodziców / opiekunów)

Gry i zabawy dla dzieci

• Brokatowe tatuaże

• Malowanie twarzy

• Baloniarz i wielkie bańki mydlane

• Dmuchane zamki

• Fotobudka

• Eko namiot zagadek

• Koło fortuny

Plenerowa gra Straży Gminnej

Stoisko promocyjno-informacyjne Policji

Strefa gastronomiczna

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1333060947260175/