Gitara klasyczna to jeden z najstarszych i najpopularniejszych instrumentów na świecie. Erlendis Quartet odwołuje się do historii swojego instrumentu niezwykle twórczo – podczas koncertu zaprezentuje różnorodne utwory z wielu epok historycznych w opracowaniu na kwartet gitarowy.
Gitara klasyczna to jeden z najstarszych i najpopularniejszych instrumentów na świecie. Już w Biblii wzmiankowany jest instrument „kithara”, w którym niektórzy badacze upatrują początek jej historii. Najstarszy instrument strunowy szarpany odkryto w jednym z egipskich grobowców. W średniowieczu i renesansie popularne były lutnia i vihuela, a samego terminu „guitarra” zaczęto używać w XVI wieku w Hiszpanii. W kolejnym stuleciu stała się powszechnie używanym instrumentem zarówno wśród muzyków dworskich, jak i wśród ludu.
W XIX wieku Antonio de Torres wprowadził istotne zmiany w budowie gitary, które ukształtowały jej nowoczesną formę. Jego konstrukcje stały się wzorem dla współczesnych lutników i do dziś uważane są za standard. Instrument zyskał jeszcze większą popularność dzięki kompozytorom i wirtuozom takim jak Fernando Sor, Francisco Tárrega i Dionisio Aguado. Ich twórczość i techniki gry ustanowiły podstawy repertuaru gitarowego, który do dziś jest wykonywany i studiowany przez gitarzystów na całym świecie.
Erlendis Quartet odwołuje się do historii swojego instrumentu niezwykle twórczo – podczas koncertu zaprezentuje różnorodne utwory z wielu epok historycznych w opracowaniu na kwartet gitarowy. Muzycy, którzy poznali się podczas studiów w Akademii Muzycznej w Poznaniu, budowali swój warsztat również za granicą, a także doskonalili umiejętności pod okiem wielu mistrzów z różnych dziedzin muzyki. To pozwala im na szerokie spojrzenie na możliwości gitary oraz posługiwanie się bogatą wiedzą i wyobraźnią do tworzenia aranżacji i interpretacji utworów.
Współczesna gitara klasyczna jest nie tylko instrumentem solowym, ale także często wykorzystywanym w muzyce kameralnej i orkiestrowej. Jest obecna w różnych gatunkach muzycznych, od muzyki latynoskiej po jazz, i pozostaje symbolem elegancji i wyrafinowania. Jej wszechstronność, piękno dźwięku i bogata historia czynią ją jednym z najważniejszych instrumentów muzycznych na świecie.
UTWORY
Antonín Dvořák – Tańce Słowiańskie op. 48 (taniec nr 8 Furiant)
Johannes Brahms – Intermezzo op. 118 nr 2
Antonín Dvořák – Dumka op. 72 nr 2
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-dur KV 136
Ignacy Jan Paderewski – Nokturn B-dur op. 16 nr 4
Georges Bizet – Suita z opery Carmen (oprac. W. Kanengiser)
Leo Brouwer – Pejzaż kubański w deszczu
Komentarze
0