Opery o nas samych, które od ponad stu lat nieprzerwanie poruszają widzów na całym świecie!
Pajace R. Leoncavalla to jedna z najbardziej poruszających oper. Napisana została pod koniec XIX wieku. To opowieść o wielkich namiętnościach: zawiedzionej miłości, zdradzie, zazdrości. W obecnej realizacji widzowie stają się uczestnikami podwójnego teatru – tego, który przyszli obejrzeć, i tego, który za chwilę odegra wędrowna trupa aktorska. Ujrzymy zakulisowy świat sceny z ciągłą zmianą dekoracji i kostiumów oraz aktorów wychodzących z ról i obnażających prawdziwe oblicza skrywane pod maską.
W powstałej na początku XX wieku operze Gianni Schicchi G. Pucciniego odnajdziemy ludzkie wady oraz przywary przerysowane i wyolbrzymione jak w krzywym zwierciadle. Przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę w średniowiecznej Florencji. Libretto opisuje relacje rodzinne w obliczu śmierci zamożnego mieszczanina i próbę przejęcia spadku przez chciwych krewnych. Zręczny fortel pociągnie lawinę komicznych zdarzeń, które poprzez satyrę i groteskę zdemaskują obłudę, fałsz i pazerność skupionych wokół umierającego bliskich. W tej operze śmiech będzie najlepszym nauczycielem.
Pajace i Gianni Schicchi łączą wielkie namiętności kierujące życiem i postępowaniem ludzi. Łączy je także żywioł teatru, w którym widzowie są nie tylko obserwatorami, ale również uczestnikami zdarzeń. W szczecińskiej inscenizacji w jednej z ról wystąpi… widz wybrany spośród publiczności.
"Słychać, jak odbiorcy pytają siebie nawzajem: czy zaczęła się przerwa, czy przedstawienie nadal trwa? Z tym pytaniem Znaniecki pozostawi nas już na zawsze". ~Dziennik Teatralny
""Gianni Schicchi" to nie tylko zespołowy popis wokalny, ale i aktorski, o niezwykłej sile komicznej, której zresztą nie zabrakło też w niektórych scenach z "Pajaców"". ~WięźZOBACZ TEŻ nasz tekst: To największa opera w historii [foto]
Komentarze
0