Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
czwartek, 9 marca 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Posłuchać. Zobaczyć. Poczuć”.

 

Wystawa „Posłuchać. Zobaczyć. Poczuć” podsumowuje serię warsztatów prowadzonych przez szczecińskie artystki i artystów z podopiecznymi Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA oraz Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Pokaz jest efektem kilkumiesięcznych działań i spotkań twórczych początkowo nieznanych sobie osób, które pod okiem specjalistów, partnersko dzieliły się swoimi marzeniami, spostrzeżeniami, zdolnościami i emocjami.

Sztuka jest przekaźnikiem informacji, wentylem ekspresji i katalizatorem myślenia. Dla naszych artystów i artystek staje się metodą komunikacji z otaczającym ich światem, będąc naturalnym językiem, o wiele bardziej adekwatnym niż obarczony regułami i wyjątkami oraz oporny na zmiany język werbalny.

Historie wyrastające z osobistych odczuć i własnych praktyk codzienności, układają się w opowieść o zmaganiach człowieka z odczuwaną obojętnością świata. Mimo różnic poznawczych i metod pracy, w trzech osobnych grupach warsztatowych, udało się stworzyć kolektywny przekaz opowiadający o uniwersalnych potrzebach zrozumienia i bycia zrozumianym. Subiektywne emocje, marzenia i sny stają się zwierciadłem społecznym, którego odbicie możemy dostrzec jedynie wtedy, kiedy, kierując się empatią, rozszerzymy granice naszych zdolności poznawczych.

Projekt TWÓRCZY_reGENERATOR prowadzony przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA wraz z TRAFO Trafostacją Sztuki w Szczecinie finansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego z funduszu PFRON.

 

kurator: Andrzej Witczak

prowadzenie projektu: Karolina Gołębiowska, Michał Krzywaźnia, Andrzej Witczak

prowadzenie warsztatów: Paweł Kula, Małgorzata Mazur, Andrzej Wochnik i Maria Zwolińska

artyści i artystki: Ida Sochańska, Anna Chudycka, Krzysztof Janikowski, Ryszard Dziczek, Alina Zbróg, Pamela Bogusz, Dariusz Domosud, Zenon Kopczak, Cezary Czubaszek, Paweł Urbański, Zuzanna Bartosiewicz, Michał Krzywonos, Łukasz Kraszewski