Gdzie i kiedy?
Free Blues Club
ul. Powstańców Wielkopolskich 20, Szczecin
piątek, 14 października 2016, 20:00
Za ile?
60 zł w przedsprzedaży / 70 zł w dniu koncertu / 60 zł studenci
14 października na scenie we Free Blues Club będzie można usłyszeć oryginalnych muzyków legendarnej formacji Breakout. W repertuarze reaktywowanego zespołu znajdują się najnowsze kompozycje blues-rockowe i stare przeboje zespołu Breakout, m.in.: „Modlitwa”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Pomaluj moje sny”. Bilety kosztują 60 zł w przedsprzedaży i 70 zł w dniu koncertu.
Skład:
Krzysztof Dłutowski (ex Blackout, ex Breakout) – instrumenty klawiszowe,
Tadeusz Trzciński (ex Breakout) – harmonijka, wokal,
Zbigniew Wypych (ex Breakout, ex Oddział Zamknięty) – bas,
Kazimierz Pabiasz (ex Blues jak Kobra) – wokal, gitara,
Dariusz Samoraj (ex Promil bluesa) – gitara,
Vlodi Tafel (ex Anita Lipnicka) – perkusja

Na początku 1968 roku Franciszek Walicki zaproponował Tadeuszowi Nalepie nową nazwę dla zespołu do tej pory nazywanego Blackout. Pierwszy skład zespołu Breakout to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie „Stodoła” w Warszawie, a oficjalny debiut nastąpił na I edycji festiwalu muzycznego „Musicorama” w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. „Gdybyś kochał, hej”. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 r ukazuje się płyta pt. „Na drugim brzegi tęczy”, a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się „Blues”.

To grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy „big-bitem” i rock&rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem, zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego. Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982 r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Różne bywają spotkania po latach. Wspomnień nieraz za dużo, słów za mało. Ale bywa i tak, że słowa, których aż nadto, trzeba jeszcze ubrać w muzykę. Tamtą sprzed lat czy tę zupełnie nową. I to właśnie przydarzyło się grupie starych muzycznych przyjaciół. Pod koniec 2013 roku z inicjatywy śląskiego muzyka Kazimierza Pabiasza zespół się reaktywował, początkowo pod nazwą Ex-Breakout, a ostatecznie OLDBREAKOUT. We wrześniu 2014 r. ukazała się pierwsza płyta reaktywowanego zespołu zatytułowana „Za głosem bluesa idź”, na której wszystkie teksty są autorstwa Bogdana Loebla.