Gdzie i kiedy?
Odra Zoo/ Polmozbyt, pl. Orła Białego 1
niedziela, 28 kwietnia 2013, 18:30
Za ile?
wstęp wolny
TRAFO we współpracy z Odra Zoo zaprasza na prezentację projektu NIEWIDZIALNA MAPA WROCŁAWIA. Na wystawie zostanie zaprezentowany pierwszy przewodnik po tym mieście stworzony przez osoby niewidzące. Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie THE EYE OF DUBAI / OKO DUBAJU, którą możemy oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie do 18 maja 2013 roku.

Jak wygląda miasto, gdy nie można go zobaczyć? O czym śnią niewidomi, jaki jest ich stosunek do sztuk wizualnych i co się "widzi" gdy się nic nie widzi? Projekt NIEWIDZIALNA MAPA WROCŁAWIA niekoniecznie mówi o równych szansach dla osób niewidzących. Mówi natomiast wiele o tym, jak zdeterminowani percepcyjnie i mentalnie jesteśmy przez zmysł wzroku. Czy wszyscy jesteśmy członkami społeczeństwa spektaklu? Przewodnik opracowany dzięki spotkaniom i rozmowom z niewidomymi daje osobom uzależnionym od wizualnego przekazu możliwość przeżycia emocjonującej przygody intelektualnej w zupełnie obcym, choć własnym mieście.

Efektem dwuletniej współpracy pomiędzy Ośrodkiem Postaw Twórczych i niewidzącymi mieszkańcami Wrocławia, jest katalog 31 miejsc, których wybór podyktowały czynniki poza-wizualne. Każde z miejsc zostało sfotografowane na podstawie historii opowiedzianej przez oprowadzającego. Docieranie do obrazu było możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy z niewidzącymi. Jednak odpowiedzialność za to, co ostatecznie zostało utrwalone na negatywach, z oczywistych powodów spoczywa na ich wykonawcy, Karolu Krukowskim. Do każdej fotografii dołączony jest opis (w czarno-druku i brajlu) uzasadniający wybór miejsca oraz jego zapis dźwiękowy. W trakcie realizacji projektu Maciej Bączyk, inicjator i koordynator projektu, zarejestrował ponad 40 godzin rozmów, dzięki czemu przewodnik został rozszerzony o obszerną dokumentację, która udziela odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak śnią niewidomi, jaki jest ich stosunek do obrazów i do metafor wizualnych dominujących w języku, a wreszcie do samej sztuki.

Więcej na temat projektu na stronie: www.niewidzialnamapa.pl