Jak postrzegają przestrzeń osoby niewidome, jakie miejsca wyróżniają spośród innych i czym dla nich jest miasto, to niektóre z pytań postawionych przez twórców projektu "Niewidzialna mapa Wrocławia". Z efektami działań z nim związanych możemy od wczoraj zapoznać się na wystawie ulokowanej w sali Polmozbytu przy pl. Orła Białego.

 

Ten unikatowy przewodnik składający się z fotografii Karola Krukowskiego i zapisów wrażeń  osób niewidomych został do Szczecina sprowadzony przez Trafostację Sztuki, a ekspozycja została zorganizowana także dzięki  galerii Odra Zoo.Prace nad tym projektem rozpoczęły się w 2005 roku, kiedy Wrocławski Ośrodek Postaw Twórczych poprosił o przedstawienie swoich impresji na temat miasta kilkanaście  niewidzących osób  w różnym wieku. Dzięki tej współpracy powstał katalog 31 miejsc, wśród których są dobrze znane punkty takie jak Hala Ludowa czy dworzec PKP, ale także mniej oczywiste: tor wyścigów konnych, wybieg pawianów w zoo czy park Grabiszyński. 
 
Każde z nich zostało uwiecznione na zdjęciu, a pod nim  możemy przeczytać, to co opowiadają o nim uczestnicy akcji. Poza tym część prac została także wzbogacona o dźwięk, zarejestrowany w przestrzeni wokół owych miejsc (można je odsłuchać na słuchawkach).
 
Wystawę  w Szczecinie będzie można zobaczyć do 12 maja. Następnie zostanie przeniesiona do wrocławskiej kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej, która zakupiła tę niezwykłą mapę.