Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: poniedziałek, 3 stycznia 2022, 09:00
Do: poniedziałek, 28 lutego 2022, 19:00
Za ile?
Książnica zaprasza na wystawę pt. „Nowy poczet władców Polski”. Kolekcja, której Mecenasem jest PKO Bank Polski, składa się z 49 portretów władców namalowanych przez wybitnego grafika Profesora Waldemara Świerzego.

 

Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace trwały z przerwami przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku dwa tygodnie przed śmiercią Profesora.

Do tej poru obowiązującym kanonem wizerunku władców Polski był poczet powszechnie kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.

Kolekcja została po raz pierwszy w całości zaprezentowana publicznie w maju 2015 roku na wystawie „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie.

– Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – mówi Waldemar Świerzy.

 

Wystawę można oglądać w Książnicy Pomorskiej (wejście główne lub budynek II od ul. Dworcowej) – od 3 stycznia do 28 lutego 2022 r. w godzinach: pn, śr, pt 9.00 – 19.00, wt 9.00 -15.00.