Po raz pierwszy w Polsce – wystawa małych autek produkowanych w latach 50. i 60. XX wieku. Na wystawie w Muzeum Tachniki i Komunikacji w Szczecinie, pokażemy 11 małych aut – cztery należą do nas, resztę wypożyczyliśmy z Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie i od warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika. Pokażemy samochody niemieckie, polskie i jeden czeski.
Zapraszamy na ul. Niemierzyńską 18A w Szczecinie od 22 września 2012 r. do 24 marca 2013 r.
Amerykanie świętowali wygraną II wojnę światową na swój sposób; kupowali coraz większe samochody o ogromnych silnikach. Zbiedniała Europa oszczędzała na wszystkim. Także na autach.
To pierwszy powód popularności mikrosamochodów w latach 50. i 60. XX wieku. Kolejnym były plajtujące zakłady lotnicze w Niemczech. Po wojnie Niemcy nie mogli produkować samolotów bojowych, hale fabryczne stały puste. Zamiast skrzydlatych dornierów, heinkli, messerschmidtów – wyjeżdżały z nich malutkie samochodziki o tych samych nazwach. Te mikrosamochody były dotowane przez państwo, jako pojazdy dla inwalidów. A tych po wojnie nie brakowało.
Także Anglikom opłacało się jeździć małymi autami; pojazdy na trzech kołach płaciły niższy podatek drogowy.
* Jak jeździ messerschmitt KR 200 – tytuł filmiku na youtube „messerschmitt KR200 w akcji”
Podpisy pod zdjęcia:
heinkel 1
Henikel Kabine ze zbiorów Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie.
Dornier ze zbiorów Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie
smyk
Smyk należący do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie tuż po renowacji. Odzyskał oryginalny kolor – seledynowy. – Takiej farby używano do malowania obrabiarek – mówi Leon Budyłowski z firmy Weteran Garaż, który wyremontował autko (na zdjęciu z lewej). – Samochód wyciszyłem techniką sprzed pięćdziesięciu lat – smołą i pastą głuszącą. Smołą zakonserwowałem także nadwozie. Za kierownicą Rafał Lipecki ze szczecińskiego muzeum techniki.
bmw
BMW ze zbiorów Muzeum Techniki w Szczecinie.
velorex
Velorex ze zbiorów warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Babika.
messerschmitt 1
Messerschmitt ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Rocznik 1957. Można go obejrzeć na youtube „messerschmitt KR200 w akcji”. Na zdjęciu powrót z renowacji – koniec sierpnia tego roku.
messerschmitt 2
Messerschmitt KR200. W latach 50. – z fabryki znanej z produkcji najsłynniejszych samolotów myśliwskich hitlerowskich Niemiec – wyjeżdżały malutkie trójkołowce.
Ten właśnie pojazd należący do naszego muzeum wyremontował specjalnie na tę okazję warszawski kolekcjoner mikrosamochodów Wojciech Babik.
- Na szczęście nie był zbyt mocno przerabiany – mówi Wojciech Babik. – Przywróciłem silnik do pierwotnego stanu, blachy poszły do piaskowania, oddzieliłem elementy oryginalne od dopasowanych.
------
Od godziny 16.30 rozpocznie się pokaz dwóch jeżdżących mikrosamochodów z lat 50. – smyka (szczeciński prototyp) i messerschmitta. Na szczęściarzy czeka niespodzianka – będą mogli przejechać się tymi wyjątkowymi pojazdami.
Oficjalnie wernisaż rozpocznie się o g. 17. Wielką atrakcją wieczoru będzie także koncert Łony i Webbera.
Komentarze
0