Gdzie i kiedy?
Teatr Współczesny
Wały Chrobrego 3
niedziela, 11 czerwca 2023, 17:30
Za ile?
darmowe
Miganie performatywne wyreżyseruje Klaudia Gębska. Nie będzie w nim używany język foniczny.

„Głusza” to opowieść o ludziach niesłyszących i niemówiących. W Polsce żyje ponad półmilionowa mniejszość, społecznie uzależniona od obecności tłumacza migowego. Czy zastanawialiście się, jak osoba Głucha ma wezwać pogotowie? Jak współpracować z położną w trakcie porodu? Jak zdać maturę?

Według Konstytucji w Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest wyłącznie język polski.

– A więc ja, obywatel Głuchy od urodzenia, powinienem mówić. Nawet jeśli nie potrafię, choć przez kilkanaście lat próbowałem się nauczyć. Nawet jeśli nie słyszę swojego głosu. Mam konstytucyjny obowiązek mówić po polsku – to słowa jednego z bohaterów książki.

– Jesteśmy niepełnosprawni tylko między wami, słyszącymi – mówi jeden z bohaterów „Głuszy”. – Gdy jesteśmy sami ze sobą, Głusi z Głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.

Miganie performatywne reportażu Anny Goc wyreżyseruje Klaudia Gębska. Nie będzie w nim używany język foniczny. Wystąpią: tłumaczka polskiego języka migowego Anita Chodacka i aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Anna Goc – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, laureatka nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autorka najlepszej książki reporterskiej 2022 roku.

Projekt realizowany dzięki wsparciu PFRON w ramach projektu „Kultura bez barier”.