Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Od: środa, 28 lutego 2024, 14:00
Do: piątek, 15 marca 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
Książnica Pomorska serdecznie zaprasza na inaugurację obchodów święta Kaziuków i otwarcie wystawy „Melchior Wańkowicz (1892-1974) - pisarz, dziennikarz i reportażysta wojenny. 50. rocznica śmierci”.

Program inauguracji 28.02:

Powitanie gości przez Dyrektora Książnicy Pomorskiej Przemysława Wragę oraz Krystynę Korkuć, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”

Chór "Concertino" zaśpiewa kresowe pieśni patriotyczne, występ rozpocznie piosenką „Czerwone maki na Monte Cassino”

Omówienie wystawy (Agata Michalska).

 

Wystawa „Melchior Wańkowicz (1892-1974) – pisarz, dziennikarz i reportażysta wojenny. 50. rocznica śmierci” to ekspozycja przygotowana na rozpoczęcie corocznych obchodów święta Kaziuków, które w Szczecinie organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”. Ekspozycja wpisuje się również w obchody Roku Melchiora Wańkowicza, który ustanowiony został przez Sejm.

Wystawa poświęcona postaci i dorobkowi tego wybitnego pisarza, społecznika i polskiego patrioty składać się będzie z 6 plansz obrazujących jego życie i dorobek literacki, natomiast w gablotach pokazane zostaną książki autorstwa M. Wańkowicza, które w swoich zbiorach posiada Książnica Pomorska.

Wystawa będzie czynna od 28 lutego do 15 marca 2024 roku w Sali im. Zbigniewa Herberta. Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu.

Melchior Wańkowicz był wnikliwym dziennikarzem i pisarzem. Urodził się w 1892 roku w Kałużycach na Białej Rusi. Wcześnie osierocony wychowywał się w majątku babki w Nowotrzebach na Kowieńszczyźnie. Na karty swoich książek przenosił świat wartości wyniesiony z rodzinnego domu. Nazywany ojcem reportażu relacjonował, często na bieżąco, losy narodu. Tworzył w wieku kataklizmów, jakich doświadczył naród polski, a także w epoce odzyskanego państwa, opisując rzetelnie rzeczywistość. Największy pomnik ofiarności polskich żołnierzy Wańkowicz wystawił w trzytomowym dziele „Bitwa o Monte Cassino”. W 2024 roku przypada 80. rocznica tej bitwy. W tym roku przypada także 35-lecie istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”. Jubileuszowa wystawa przypomni historię organizacji, której misją jest m.in. rozwijanie wiedzy o współczesności i historii Kresów Północno - Wschodnich.