Gdzie i kiedy?
sobota, 16 września 2017, 16:00
Za ile?
30 - 50 zł; bilety dostępne na bilety.fm
Meisinger Music Festival - Szczecin 2017 to pierwsza edycja festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Meisinger, szczeciński solista gitarowy i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2014. Wśród zaproszonych artystów pierwszej edycji Meisinger Music Festival znaleźli się m. in.: Piotr Anderszewski uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów swojego pokolenia, Daniel Stabrawa – legendarny koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, Soyoung Yoon – zwyciężczyni Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 r., czy zaliczana do najlepszych europejskich orkiestr – Sinfonia Varsovia.
ARTYŚCI:
- Souyoung Yoon - skrzypce
- Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce
- Sinfonia Varsovia

UTWORY:
- A. Piazzolla - Pory Roku (arr. L. Desyatnikov)
- A. Vivaldi/M. Richter - Vivaldi recomposed

Soyoung Yoon


Po zdobyciu w 2011 roku I nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Soyoung Yoon powszechnie okrzyknięto jedną z najlepszych skrzypaczek swojego pokolenia. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat, szybko osiągając status gwiazdy w rodzinnej Korei po wygranych w Muzycznym Konkursie Chunchu, Seulskim Konkursie Symfonicznym, Konkursie Młodych Muzyków Republiki Korei i zdobyciu Muzycznej Nagrody Unpa.

Artystka wkroczyła na światowe sceny budząc podziw publiczności i muzyków fascynującymi występami na konkursach skrzypcowych. Jest laureatką trzech najbardziej prestiżowych konkursów: konkursu w Indianapolis (2010), konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz konkursu Czajkowskiego w Moskwie (2007). W 2002 roku zaledwie siedemnastoletnia wówczas artystka, zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Yehudi Menuhina. Rok później została najmłodszą zdobywczynią I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Kulen Kampff" w Kolonii oraz fina­listką Międzynarodowego Konkursu w Hanowerze. W 2005 roku wygrała Międzynarodowy Konkurs im. Tibora Vargi, na którym otrzymała również specjalną nagrodę im. Bartóka, a Stowarzyszenie Muzyczne Korei nadało jej tytuł "Najlepszego Młodego Artysty". W 2006 roku na Konkursie im. Dawida Ojstracha zdobyła Grand Prix, nagrodę specjalną dla najlepszego wirtuoza oraz nagrodę specjalną Towarzystwa im. Lutosławskiego. Soyoung wzięła udział w filmie dokumentalnym nakręconym przez telewizję WDR pt. "Der Weg des Meistergeiger" (Droga skrzypcowego mistrza).

Ciesząca się uznaniem jako solistka, Soyoung występowała z takimi orkiestrami, jak Moskiewska Orkiestra "Virtuosi", Zurychska Orkiestra Kameralna, Philharmonie der Nationen, London Mozart Players, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Sinfonieorchester des Westdeutschen Rundfunks, Kijowska Państwowa Orkiestra Radiowa, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Belgijska Orkiestra Narodowa, hiszpańska orkiestra "Euska­diko",Trondheim Soloists i wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce (m.in. w Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie), oraz z tak znakomitymi dyrygentami, jak Mario Venzago, Gilbert Varga, Saulius Sondeckis, Muhai Tang, Justus Frantz, czy Gabriel Chmura. Występowała m. in. w sali Bolszoj moskiewskiego konserwatorium, moskiewskim Międzynarodowym Domu Muzyki, tokijskiej Santori Hall, Tonhalle w Zurichu, Filharmonii w Kolonii, Centrum Sztuki Scenicznej w Tel Awiwie, belgijskim Centrum Sztuki, Centrum Sztuki w Seulu, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

W sezonie 2012/13 artystka wystąpi m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego, na Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku Białej, z orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z orkiestrą Leopoldinum we Wrocławiu i z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej.

Soyoung Yoon uczyła się u wybitnych pedagogów wśród których znaleźli się Shlomo Mintz, Ida Haendel, Donald Weilerstein, Viktor Danchenko. Po ukończeniu średniej szkoły artystycznej Yewon i Wyższej Szkole Artystycznej w Seulu, w 2002 roku Soyoung jako "uzdolniony muzyk" została przyjęta do klasy profesor Namyum Kim na Narodowym Uniwersytecie Sztuki Korei. Po zdobyciu licencjatu w Hochschule für Musik w Kolonii, podjęła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Zurychu, gdzie jest studentką w klasie mistrzowskiej profesora Zachara Brona. Soyoung Yoon jest miłośniczką muzyki kameralnej którą wykonuje m.in. ze Stradivari Quartet w Zurychu.

Soyoung Yoon gra na skrzypcach A. Stradivariego "King George" z 1710 r. oraz na instrumencie "ex Bueckeburg" J.B. Guadaniniego z 1773 r. (Turyn).

Anna Maria Staśkiewicz

Jest laureatką III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r. (skrzypaczka uhonorowana została podczas tego konkursu także nagrodą za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego Mozarta oraz nagrodą przyznaną w plebiscycie słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia dla najlepszego uczestnika tego konkursu), laureatką I nagrody i nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie im.K. Szymanowskiego w Łodzi, zwyciężczynią Ogólnopolskich Przesłuchań Skrzypków w Elblągu, XVI Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze, zdobywczynią nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta na XXII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica we Włoszech. Skrzypaczka koncertowała w: Albanii, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii,Francji, Gruzji, Japonii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie i Łotwie a także w wielu miastach Polski. Współpracowała z większością krajowych zespołów filharmonicznych (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódz, Poznań, Toruń, Warszawa, Zielona Góra), a ponadto z Narodowa Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia "Amadeus", Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Kameralną "Wratislavia", Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva. Wśród zagranicznych zespołów, które jej partnerowały, znajduja się orkiestry kameralne z Kaliningradu i Zurychu oraz symfoniczne z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo. Koncerty z jej udziałem prowadzli m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, José Maria Florencio, Robert Kabara, Vladimir Kiradjiev, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Marek Moś, Marek Pijarowski, Maxim Vengerov, Antoni Wit. Jako kameralistka współpracowała m.in. z Jose Gallardo, Wldemarem Malickim, Marcelo Nisinmanem, Olgą Pasiecznik, Ewą Pobłocką. Anna Maria Staśkiewicz wystąpiła w charakterze solistki na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Raitt Recital Hall w Malibu (USA), Hatch Recital Hall, Eastman School of Music w Rochester ( USA), Grossmunster w Zurichu, Kioi Hall w Tokio, Auli UAM w Poznaniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studio S1 PR im. W.Lutosławskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie. Anna Maria Staśkiewicz jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Yamaha Europa oraz laureatką programu stypendialnego "Młoda Polska". Od 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku koncertmistrza.

Sinfonia Varsovia


W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry - Sinfonii Varsovii.

Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 230 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.