Od dekady w Szczecinie trwa dynamiczny proces budowy nowego środowiska twórców i odbiorców sztuki współczesnej. Trafostacja Sztuki stara się zarówno podmiotowo uczestniczyć w procesie budowy środowiska sztuki w Szczecinie, jak i na bieżąco go dokumentować i opisywać. Służyła temu m. in. zeszłoroczna wystawa „Co sobie kto na swój temat wymyśli”, prezentująca potencjał artystów w różny sposób powiązanych ze Szczecinem – pochodzeniem, biografią, pracą, przedmiotem artystycznej eksploracji. Wystawa „Made [in] ready – Made [in] Szczecin” rozwija jeden z wątków poprzedniej ekspozycji, stawiając akcent na zmianę procesu kształcenia artystycznego, dokonanego w obrębie minionej dekady.

 

Szkolnictwo artystyczne jest jedną ze sfer, na którą rzutował przełom awangardowy początku XX wieku. Jak uczyć sztuki, której wartości nie mierzy się już kunsztem autorskiego wykonania, lecz potencjałem krytycznym i refleksyjnym gestu artysty, zmieniające sens przedmiotów codziennego użytku? Ekspozycja pokazuje efekt współczesnych praktyk edukacyjnych, odwołujących się do pracy nad „gotowymi” rzeczami, działaniami i symbolami. Są one realizowane i koordynowane przez dwóch artystów i dydaktyków Akademii Sztuki w Szczecinie: Kamila Kuskowskiego i Dariusza Fodczuka.

Współczesne szkolnictwo artystyczne dawno zerwało z dziewiętnastowiecznym akademizmem; w chwili obecnej jego podstawy opierają się na odmiennych metodach i założeniach. Coś, co kiedyś wydawało się anarchią i wygłupem, dziś, ujęte w instytucjonalne ramy, decyduje nie tylko o artystycznej sprawności, ale przesądza również o rozwoju krytycznej wrażliwości. W konsekwencji pozwala na skuteczne komunikowanie istotnych problemów natury społecznej czy politycznej, co stało się jedną z najistotniejszych funkcji sztuki.

Współczesna pracownia sztuki przypomina eksperymentalne laboratorium wolnej i zbuntowanej myśli. Powstałe w nim współczesne dzieło artystyczne poddawane jest ewaluacji z perspektyw postmaterialnych. Granice empatii, będącej fundamentem współczesnej sztuki, zaczynają się od każdej osoby ludzkiej i poprzez świat roślin i zwierząt dochodzą do spektrum rzeczy. Ta postawa wobec rzeczy i zjawisk – uważnego słuchu, wejrzenia, otwarcia, wrażliwości – cechuje twórcze działania pedagogów, absolwentów i studentów związanych z prezentowaną pracownią.

 

artyści i artystki: Karolina Babińska, Filip Czacharowski, Kinga Dalska, Aleksandra Demianiuk, Paweł Dowejko, Jagoda Dukiewicz, Natalia Dybowska, Michał Fajferek, Dariusz Fodczuk, Dominik Garstecki, Piotr Gościcki, Natalia Janus-Malewska, Justyna Kaczmarek, Natalia Kochaniuk, Amanda Korol, Justyna Kramarz, Alicja Kuczyńska, Kamil Kuskowski, Natalia Laskowska, Agata Lech, Kacper Lendecki, Ella Maayan, Maciej Machowski, Sandra Majewska, Gabriela Matuszewska, Karolina Mełnicka, Karolina Michalewicz, Piotr Michalski, Małgorzata Michałowska, Patrycja Migiel, Anastatasia Mikhno, Marek Nelski, Teresa Otulak, Nikola Palej, Tatiana Pancewicz, Alicja Pasikowska, Uladzimir Pazniak, Maria Plucińska, Maciej Podsiadło, Weronika Potepa, Klaudia Prabucka, Monika Puchała, Oskar Rekowski, Artur Rozen, Ingrind Schmidt, Hanna Stanisławska, Karolina Szufletowska, Mikołaj Tkacz, Wiktoria Walendzik, Piotr Wardziukiewicz, Andrzej Wasilewski, Marlena Węgrzanowska, Julia Wilczok, Hanna Wilk, Kinga Wnuk, Krzysztof Wojciechowski, Justyna Wożniak, Aleksandra Zielińska, Rafał Żarski

kuratorzy: Dariusz Fodczuk, Kamil Kuskowski

koordynatorka: Anna Sienkiewicz

organizatorzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
czwartek, 27 stycznia 2022, 19:00
Za ile?
darmowe