Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
środa, 28 stycznia 2026, 17:00
Za ile?
darmowe
„Lecim za Szczecin / Wir fliege AUS Stettin” to cykl dziesięciu trzydziestominutowych odcinków, które zabiorą widzów w podróż po najciekawszych miejscach po obu stronach granicy polsko-niemieckiej w promieniu godziny jazdy (pociągiem, autobusem, samochodem oraz trochę dłużej rowerem) od Szczecina. Celem projektu jest inspirowanie do lokalnych podróży, edukowanie i budowanie świadomości o transgranicznym charakterze naszego regionu.

12.12 Premiera pierwszego odcinka: „Kamień Pomorski – miasto z bogatą historią, katedra, legenda o gryfie i uzdrowiskowy charakter miejscowości”

Kamień Pomorski, niewielkie, senne miasteczko nieopodal Bałtyku, a może miejsce zaginięcia jednego z największych skarbów jakie kiedykolwiek znajdowały się na tych ziemiach? Czy 80 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej policja wciąż tropi to, co zaginęło w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach?

W pierwszym odcinku „Lecim za Szczecin” zabierzemy Was na wyprawę do Kamienia Pomorskiego, aby wspólnie zastanowić się, gdzie może znajdować się zawartość skarbca kamieńskiego, benickie depozyty von Flemmingów i dlaczego do Kamienia zjeżdżają naukowcy z całej Polski. Skarby kamieńskie – wczoraj i dziś. Zapraszamy!

12.12 Premiera drugiego odcinka: „Zamek Rycerski Podewils w Krągu”

Niemal na granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, tuż nad jeziorem leży Krąg. Zamek rycerski kryjący wiele tajemnic i jedna z najpiękniejszych kaplic w Polsce, kryjąca szczątki dawnych mieszkańców, hrabiów von Podewils. Ale Krąg to miejsce magiczne, gdzie najdawniejsze dzieje splatają się ze współczesnością, bo jak inaczej wyjaśnić na przykład fakt, że zamczysko kolejnych właścicieli zawdzięcza grom w karty? Opowiemy wam też o amerykańskich księżniczkach i „Papieżu Hitlera”, bo oni także byli gośćmi tego niezwykłego miejsca. A wszystko zaczęło się od Bogusława X i o tym też wspomnimy! A kiedy sami wybierzecie się do Krągu, to koniecznie spróbujcie wyśmienitej zamkowej kuchni! „Lecim za Szczecin” – bądźcie z nami!

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/722479286880067/ 

 

 

28.01 Premiera trzeciego odcinka: „Ankershagen - miejsce związane z odkrywcą Troi, Heinrichem Schliemannem, oraz jego fascynującą historią".

Często myśląc o wielkich przygodach, podbojach i odkryciach myślimy jednocześnie o tym, że takie rzeczy dzieją się daleko. W kolejnym odcinku naszego cyklu opowiemy Wam o chłopcu, który wychowywał się 120 km od Szczecina i… odkrył Troję. Niesamowita historia biednego chłopaka, którego owdowiały ojciec wysłał na wychowanie do wuja, ale wcześniej dał mu książkę - „Iliadę” - która stała się osią życia syna. I tak to z dziecięcych marzeń, dzięki uporowi, talentowi i pracowitości narodził się ojciec współczesnej archeologii Heinrich Schliemann. Uczciwie warto zaznaczyć, że mówi się również iż więcej niż odkrył to brakiem umiejętności - zniszczył. Z całą pewnością warto natomiast poznać tego nietuzinkowego mieszkańca naszego regionu.

28.01 Premiera czwartego odcinka: „Stolec, losy i leśne »groby« Raminów, Jasienica - tajemnicze historie dawnych mieszkańców regionu".

Stolec to dawne określenie siedziska, również takiego, które zajmowały bardzo ważne osoby. Może dlatego nie powinno nas dziwić, że w nieodległym Stolcu znajduje się jeden z nielicznych w regionie barokowych pałaców, a obok niego kościół i cmentarz z pomnikiem Szalonego Jeźdźca. Historia romantyczna i dramatyczna zarazem jak ludzkie losy. Zresztą tych nietypowych losów będzie w tym odcinku programu więcej. Posłuchamy o von Raminach ale i o Elisabeth von Armin, angielskiej pisarce, która mieszkała pod Szczecinem, a na późniejszym etapie życia związała się z H. G. Wellsem, autorem m.in. „Wojny światów”, „Wehikułu czasu” czy „Wyspy doktora Moreau”. Sprawdzimy też na jakie skarby można się natknąć w podszczecińskich lasach i jeziorach...

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1480624603026053