Gdzie i kiedy?
Od: piątek, 13 października 2023, 10:00
Do: niedziela, 7 stycznia 2024, 18:00
Za ile?
wg cennika muzeum
Studio filmowe KONIK prowadzi duet artystyczny, który tworzą Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski. Pracują w obszarze sztuk wizualnych, nowych mediów, malarstwa oraz filmu animowanego. Są obecni zarówno w przestrzeniach galeryjnych, jak i na festiwalach filmowych. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie gromadzi dorobek z ostatnich dziesięciu lat. Prezentowane są malarstwo, animacje i filmy wideo, obrazy, rysunki, grafiki, monotypie, miniatury, tekstury, instalacje, wydruki grafiki komputerowej. Będzie można poznać proces powstawania filmu, jego etapy, porównać storyboardy (scenopisy), fragmenty animatików.

Film i animacja w wykonaniu KONIK STUDIO to tworzywo takie jak farby i deska, a nie medium narracyjne i masowa rozrywka. To filmy artystyczne i eksperymentalne. Wykraczają poza opowiadanie historii, tworząc fantastyczne obrazy pełne symboli i archetypów. Eksperymenty doprowadziły artystów do wypracowania własnej techniki – łączenia malarstwa na szkle z animacją komputerową.

Do wystawy zostały wybrane trzy najważniejsze realizacje, które zdobyły uznanie na wielu festiwalach i przeglądach: Broken Tale (2014–2016), seria Ajtia (2018–2023), In The Beginning Was Water / Na Początku Była Woda (2017–2022). To kamienie milowe na osi czasu kolektywu KONIK STUDIO.

 

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski pochodzą ze Szczecina, razem studiowali na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2012 roku pojechali na wakacje do Cavan w Irlandii i tam zostali przez sześć lat, tam też założyli Konik Studio. Od 2018 roku ponownie mieszkają w Szczecinie, tu, w Dąbiu, jest ich obecna pracownia. W Klubie Delta od dwóch lat prowadzą działalność kuratorską, organizują wystawy zarówno uznanym i zasłużonym twórcom, jak i zupełnie nieznanym, debiutującym.