Gdzie i kiedy?
Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF, Wydział Elektryczny ZUT, ul. 26 Kwietnia 10
czwartek, 16 marca 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
Krystyna Łyczywek, Ewa Łyczywek-Pałka, Danuta Piotrowska, Anna Pisula-Mandziej oraz Marzena Wasikowska, które są autorkami zdjęć, mieszkają w trzech krajach – Polsce, Holandii i Australii, ale łączy je wspólna pasja fotograficzna i wszystkie należą do Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wystawa Kobiety o kobietach nie jest przedstawieniem całokształtu problemów kobiet na całym świecie. Każda z artystek w pięciu pracach pokazała tylko bardzo wyrywkowy rzut oka na życie kobiet. Wystawa nie miała wspólnego mianownika i autorki nie uzgadniały ze sobą tematyki zdjęć - jest to, więc tylko przyczynek do przemyśleń i dyskusji. Wystawa była przygotowana i prezentowana na Festiwalu Kobiet w Świnoujściu w roku 2019. W Galerii ZPAF zaprezentowana zostanie tylko jej część.

 

Krystyna Łyczywek (1920-2021) ― urodzona w Poznaniu, od 1945 r. mieszkała w Szczecinie. Studia na Uniwersytecie Poznańskim na Wydziale Romanistyki. Współzałożycielka Okręgu Szczecińskiego ZPAF oraz jego prezeska w latach 1977-2002.

Nestorka polskiej fotografii powojennej. Za działalność w dziedzinie kultury w 2010 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za działalność konspiracyjną w czasie II Wojny Światowej uhonorowana została wieloma odznaczeniami harcerskimi i wojskowymi.

W roku 2013 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Francuskiej Legii Honorowej oraz otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Szczecina.

W swoich zainteresowaniach na pierwszym miejscu stawiała człowieka i jego los.

 

Ewa Łyczywek-Pałka ― od urodzenia mieszka w Szczecinie. Studia na Politechnice Szczecińskiej, dyplom na Wydziale Architektury. Od 1983 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2005 r. prezes Szczecińskiego Okręgu ZPAF.

Podstawowe kierunki poszukiwań twórczych to architektura i reportaż socjologiczny, zastosowanie technik komputerowych w tworzeniu fotografii kreacyjnej.

Od wielu lat zajmuje się również malarstwem na jedwabiu.

 

Danuta Piotrowska ― od urodzenia mieszka w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej oraz Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1996 r oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody od 2002 r.

Ulubionym tematem prac fotograficznych są zapisy z licznych podróży, fotografia przyrodnicza oraz ludzie, a w szczególności dzieci.

 

Anna Pisula-Mandziej ― urodzona w Bielsku-Białej, od 1981 r. mieszka w Enschede (Holandia). Absolwentka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Enschede (projektowanie graficzne i fotografia). Członek Związku Holenderskich Projektantów Graficznych, Holenderskiego Związku Fotografów Zawodowych, Związku Polskich Artystów Fotografików (od roku 1997) oraz zarządu galerii fotografii „Obiektjef” Enschede.

Zainteresowania fotograficzne to przede wszystkim: architektura, opera, balet, portrety oraz krajobrazy i pejzaże miast nocą.

 

Marzena Wasikowska ― urodzona w Szczecinie, mieszka i pracuje w Canberze (Australia). Studia artystyczne w dziedzinie fotografii na Australian National University. Wykładowca fotografii i historii sztuki. Obecnie kończy pracę doktorską z dziedziny fotografii. Od 1999 roku jest członkiem Okręgu Szczecińskiego ZPAF.

Tematyka jej twórczości to głównie portret i krajobraz, a ostatnio ze szczególnym zainteresowaniem zajmuje się krajobrazem w kontekście ekologii.