Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
Od: środa, 14 stycznia 2026, 17:00
Do: piątek, 13 lutego 2026, 18:00
Za ile?
darmowe
Julia Troszczyńska i Julia Bielecka to uczennice 5. klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego w Szczecinie. Ich specjalizacją jest grafika warsztatowa, której nauczycielami prowadzącymi są: Wojciech Koniuszek i Remigiusz Kostera.

Tytuł naszej wystawy „Po dwóch stronach soczewki” odnosi się do dualizmu między światem zewnętrznym a wewnętrznym. Punktem wyjścia stała się dla nas szara, ale jednocześnie silnie oddziałująca emocjonalnie rzeczywistość – codzienność, w której każdy z nas na swój sposób się zanurza. Powtarzalne gesty, pozornie zwykłe miejsca i obrazy mogą stać się impulsem, który uruchamia wyobraźnię i prowadzi do powstawania intensywnych, niekiedy surrealistycznych wizji.

Poprzez malarstwo i grafikę warsztatową ukazujemy dwie równoległe perspektywy: tę realną, wspólną i namacalną, oraz tę subiektywną, tworzoną przez nasz umysł. Zależy nam, aby pokazać, że świat nie jest jednowymiarowy – że obok tego, co widoczne, istnieje nieskończona przestrzeń interpretacji, wrażliwości i indywidualnych odczuć.

Chcemy zachęcić widza do patrzenia na rzeczywistość z różnych stron, do przekraczania utartych schematów postrzegania i otwierania się na własne emocje oraz wyobrażenia. Wierzymy, że to, co codzienne, może stać się początkiem czegoś niezwykłego, jeśli tylko pozwolimy sobie spojrzeć inaczej – przez własną soczewkę.

 

Wystawa współorganizowana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.