Połączenie rapu z muzyką klasyczną? W szczecińskiej Filharmonii i podczas Festiwalu MDF nie takie rzeczy są możliwe – szczególnie gdy oddamy głos młodzieży i obudzimy w niej wyobraźnię i kreatywność. Bo jakby co, to musicie wiedzieć, że ten koncert zainspirują i stworzą młodzi. Dla młodych i starszych, którzy nie boją się wyjść poza schemat i doświadczyć czegoś nowego.

Koncert będzie finałem projektu, który rozpoczął się w czerwcu 2024 roku castingiem dla młodzieży. Wyłonieni w nim młodzi raperzy i tekściarze wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez rapera, które staną się przestrzenią kreatywności. Nad całością będzie czuwać terapeutka Alina Krzyżewska, a działaczka społeczna Martyna Kaczmarek poprowadzi warsztaty z samoakceptacji i ciałopozytywności. Scenariusz koncertu powstanie w oparciu o te warsztaty i będzie dotyczyć problemów młodzieży, ich poczucia braku zrozumienia, przynależności, inności oraz wszechobecnego hejtu. Za merytoryczną część scenariusza i reżyserię będą odpowiadać aktorzy Teatru Współczesnego – Maciej Litkowski i Adam Kuzycz-Berezowski.

W czasach, gdy problem zdrowia psychicznego staje się coraz poważniejszy, a hejt online jest na porządku dziennym, potrzeba promowania szacunku, akceptacji i pozytywnej komunikacji jest niezwykle istotna. Koncert „Jakby co?”, tworzony przez młodzież i dla młodzieży, powstaje właśnie z myślą o edukacji na temat szkodliwości hejtu oraz budowaniu tolerancyjnego i szacunkowego środowiska.

Warstwą muzyczną koncertu (i beatami dla młodych raperów) będą nowe utwory inspirowane klasycznymi motywami Beethovena, Mozarta, Brahmsa i innych wielkich kompozytorów. Młodzi wykonawcy wystąpią na scenie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii, a muzyka klasyczna będzie współgrać z tekstami rapowymi, tworząc niesamowite, emocjonalne aranżacje.

 

ARTYŚCI Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Mikołaj Grott – rap

Alan Koperek – rap

Gabriela Matecka – rap

Łukasz Sobański – rap

Kamil Wywrocki – rap

Głowa PMM – przygotowanie raperów

Mateusz Wiśniewski – aktor

Maciej Litkowski – scenariusz

Adam Kuzycz-Berezowski – reżyseria

Alina Krzyżewska – opieka psychologiczna

Grzegorz Sadowski – aranżacje

Hanna Wilińska – produkcja

Mateusz Czarnowski – aranżacje utworów, orkiestracja, dyrygent