Gdzie i kiedy?
Klub Storrady – Domek Grabarza
ul. Storrady 2. Szczecin
sobota, 20 lutego 2016, 21:00
Za ile?
15 zł
Od kilku lat robi furorę, będąc zjawiskiem na scenie punk/folk. Doceniona już za granicą, wreszcie wydaje debiutancką płytę. Krakowska Hańba! powraca do Szczecina i zagra w cyklu Tego Słucham 20 lutego w Domku Grabarza.
Hańba! jest swego rodzaju fenomenem na polskiej scenie. Sam pomył na zespół jest niezwykły. Cała otoczka, w której grupa funkcjonuje, bazuje na fikcji, muzycznej prowokacji, ale silnie zakorzenionej w historii. Krakowianie zdają się funkcjonować w latach 30. XX w. W swoich tekstach wykorzystują twórczość Tuwima, Brzechwy czy Broniewskiego, odnosząc się do ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej nad Wisłą. Przedstawiają ten okres jako czas nie tylko rozkwitu kultury, sztuki i techniki, ale również niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Wyglądają również tak, jak żywcem przeniesieni z tamtych czasów. Ale ich muzyka to mieszanka folkowych i klezmerskich wątków z II RP oraz… punk rocka, który zrodził się czterdzieści lat później w Wielkiej Brytanii.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! ma na swoim koncie już sporo sukcesów – na festiwalu Nowa Tradycja w 2014 roku zdobyła nagrodę specjalną im. Czesława Niemena, znalazła się w gronie finalistów Konkursu Tuwimowskiego. Hańba! pojawiła się także w 2015 roku na OFF Festivalu, gdzie poza występem, zarejestrowano również specjalną sesję live dla kultowej stacji radiowej z Seattle, KEXP.

Po wydaniu kilku krótkich materiałów, 7 lutego 2016 roku nakładem Anteny Krzyku przy współpracy Karoryfer Lecolds, ukazał się debiutancki długogrający album Hańby! - zarówno w formie CD, jak i winylowej. Materiał został zarejestrowany w Studiu S4 Polskiego Radia pod czujnym okiem Wojciecha Przybylskiego, a następnie zmiksowany i zmasterowany przez Jacka Gładkowskiego. Album promuje film muzyczny „Gmachy”.

Koncert będzie kolejną odsłoną cyklu koncertowego Tego Słucham, organizowanego przez portal TegoSlucham.pl oraz Klub Storrady.


Hańba! w Domku Grabarza
Sobota, 20 lutego 2016, godz. 21:00
Domek Grabarza, ul. Storrady 2, Szczecin
Bilety: 15 pln