Gdzie i kiedy?
piątek, 6 października 2023, 19:00
Za ile?
25-55 zł
W złotej sali z utworami m.in. Jana Sebastiana Bacha (1685-1750) i Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) zmierzy się wyjątkowy pianista – Piotr Orzechowski. Znany pod pseudonimem Pianohooligan, od lat podbija serca publiczności na całym świecie i to zarówno miłośników jazzu, jak i twardej klasyki.

Pianista, improwizator i kompozytor w jednej osobie. Orzechowski to postać nietuzinkowa i bezsprzecznie wybitny muzyk, który porusza się z równą swobodą w muzyce poważnej, co w jazzie, choć jego znakiem firmowym jego twórczości jest fakt, że stanowi ona syntezę gatunków, wymyka się prostym klasyfikacjom i nie daje się łatwo przypisać tradycyjnym kategoriom. Artysta jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody O!Lśnienia „Onetu”, Kulturalnych Odlotów „Gazety Wyborczej” czy Grand Prix Jazz Melomani. Nagrywa dla jednej z najbardziej prestiżowych wytwórni fonograficznych na świecie – Decca Records.

 

W jego interpretacji usłyszymy w pierwszej kolejności Koncert na klawesyn (fortepian) f-moll BWV 1056 Jana Sebastiana Bacha. Zaraz po Bachu zabrzmi… Górecki! Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 (1980). Koncert zakończy Symfonia Die Harmonie der Welt Paula Hindemitha.

 

ARTYŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Piotr Orzechowski (aka Pianohooligan) – pianina elektro-akustyczne (Wurlitzer, Rhodes)

Karl Hirzer - dyrygent

UTWORY

Andrzej Szachowski – Helix Nebula

Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056 (autorska, improwizowana kadencja Piotra Orzechowskiego)

Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op.40 (autorska, improwizowana kadencja Piotra Orzechowskiego)

Paul Hindemith – Symfonia Die Harmonie der Welt