Gdzie i kiedy?
Szczecin
Od: sobota, 15 września 2012, 22:00
Do: piątek, 21 września 2012, 21:00
Za ile?
Dzień bezpłatnej komunikacji, przejazd garniturowców, PARK(ing) Day, Wesoły Elektryk, a także gra miejska, pokazy filmów ECO i konkursy - to atrakcje zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Plan wydarzeń:

• 16 - 22 września – SKA za zdjęcie - Ty i Twój Zrównoważony Transport
Zadaniem uczestników konkursu będzie wykonanie zdjęcia, które odniesie się do tematu konkursu oraz obchodów ETZT. Zdjęcia poprzez portal internetowy www.etzt2012.egos.pl przesyłane będą do urzędu. Pięcioosobowa Komisja powołana wyłoni 5 najlepszych prac i nagrodzi je miesięcznymi biletami na komunikację zbiorową (5 x SKA – Szczecińska Karta Aglomeracyjna).
Po zakończeniu konkursu oraz obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu planuje się wydanie pamiątkowego albumu z nagrodzonymi zdjęciami wraz z fotorelacją z obchodów ETZT oraz opisami prowadzonych aktywności.
W albumie zostaną umieszczone również streszczenia obchodów i przeprowadzonych działań ETZT w latach ubiegłych (lata 2010 i 2011).

• 17 – 21 września - Konkurs wiedzy – „Bileciki za wiedzę”.
Za pomocą fanpage’a Szczecin Floating Garden (http://www.facebook.com/szczecin.eu) odbędzie się konkurs, W którym każdego dnia o godzinie 12:00 zadawane będzie jedno pytanie. Pierwsze 10 osób, które najszybciej prześlą prawidłową odpowiedź na adres e-mail: promocja@um.szczecin.pl, wygra po jednym bilecie uprawniającym do bezpłatnego wstępu do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie w dniach 17 - 22 września br.

• 18 września – Rowerowy przejazd garniturowców – przejazd rowerowy z udziałem mieszkańców miasta, osób zatrudnionych w urzędach i instytucjach w Szczecinie. Warunkiem wzięcia udziału w przejeździe będzie strój wizytowy. Start godz. 12.00 - pl. Grunwaldzki
Trasa – pl. Grunwaldzki – ul. Piłsudskiego – pl. Szarych Szeregów – al. Piastów – pl. Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – Matejki – Zygmunta Starego – Starzyńskiego – Wawelska – Wały Chrobrego – Małopolska
– pl. Hołdu Pruskiego – Matejki – Piłsudskiego – pl. Grunwaldzki.

• 19 września - Kultura i Turystyka w Inkubatorze Kultury - zorganizowanie całodniowych akcji w siedzibie Inkubatora. Gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty i dyskusje dla młodzieży i dorosłych.

• 19 września – Pokaz filmów ekologicznych – zorganizowanie bezpłatnego pokazu filmów o tematyce ekologicznej i zrównoważonym transporcie („Miasto w ruchu”, „Wpuszczeni w korek”). Pokaz filmów odbędzie się w godz. 19-21 w siedzibie Inkubatora Kultury, al. Wojska Polskiego 90 w sali kinowej.

• 21 września - PARK(ing) DAY –– happening non-profit, podczas którego miejsca parkingowe przekształcą się w tymczasowe parki. Działacze, artyści, mieszkańcy zagospodarowują miejsca parkingowe (1 miejsce = 1 temat np. miejsce do ćwiczeń, miejsce do nauki - korepetycje, miejsce do rozgrywania gier towarzyskich lub miejsce do „robienia niczego”). Działanie ukazuje mieszkańcom, że cenną przestrzeń publiczną w centrum miasta można zagospodarować lepiej, sensowniej i bardziej twórczo, aniżeli zastawiając ją samochodami. Szczeciński Park(ing) Day odbędzie się przy ul. Rayskiego pomiędzy pl. Grunwaldzkim a pl. Zamenhofa w Szczecinie w godz. 12 – 18.

• 21 września - I Szczeciński Rajd Tramwajowy - Gra Miejska – zadaniem każdego z zespołów (zespół to grupa 3 osób, w tym minimum jedna pełnoletnia) jest jak najszybsze „zaliczenie” 4 punktów kontrolnych, znajdujących się przy ul. Rayskiego, Basenie Górniczym, przy jeziorze Głębokim, przy ul. Szwoleżerów, na pl. Lotników) w dowolnej kolejności. Dotarcie do punktu może odbyć się tramwajem lub pieszo. Wszystkie punkty należy „zaliczyć” w ciągu dwóch godzin. Drużyny startują z jednego wyznaczonego punktu w centrum miasta – ul. Rayskiego, (miejsce obchodów Park(ing) day) w min. co 10 min odstępach czasowych. Meta i start rajdu znajdują się w tym samym miejscu. Na punktach kontrolnych drużyny muszą wykonać punktowane zadania:
- udzielić pierwszej pomocy,
- rozwiązać mini krzyżówkę z historii Szczecina,
- prawidłowo posegregować odpady,
- pokonać tor przeszkód na rowerze.
Prawidłowe wykonanie zadań nagradzane jest bonifikatą czasową.
Potwierdzenie wykonania zadania i przyznana bonifikata jest zapisywana w karcie startowej każdemu zespołowi.
Na każdym z punktów kontrolnych drużyna otrzyma także zagadkę logiczną, której rozwiązania stanowić będą cyfry do szyfru kłódki na jaki zamknięta jest skrzynia z nagrodami niespodziankami.
Po prawidłowym wykonaniu zadania na każdym punkcie kontrolnym drużyny otrzymują bilety komunikacji miejskiej umożliwiające dalszą podróż tramwajem.
Rajd wygra drużyna która, zaliczy wszystkie punkty kontrolne, zamelduje się na mecie, otworzy skrzynię ze „skarbem” i uzyska najlepszy czas. Gra Miejska trwać będzie w godz. 12-18 (godz. 15 ostatni możliwy start)

• 22 września – Europejski Dzień bez Samochodu - dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej

• 22 września – Foto Porównawcze – al. Papieża Jana Pawła II (od ul. Felczaka do ul. Niedziałkowskiego) – wykonanie zostaną 3 zdjęcia przedstawiające kolejno około 40 samochodów, 40 pieszych w autobusie komunikacji miejskiej i 40 rowerzystów. Zdjęcia pokażą mieszkańcom jaką przestrzeń publiczną zajmuje poszczególne grupy i jak wybór środka transportu wpływa na przestrzeń publiczną.
Plan Happeningu – Foto Porównawcze
12:00 – rozpoczęcie wpuszczania samochodów na zamknięty odcinek i
ustawienie ich w dwóch rzędach na al. Papieża Jana Pawła II
12:30 – wykonanie zdjęcia ustawionym samochodom
12:45 – samochody opuszczają odcinek al. Papieża Jana Pawła II – w miejsce
samochodów ustawiają się rowerzyści
13:00 – wykonanie zdjęcia rowerzystom
13:15 – opuszczenie zamkniętego odcinka ulicy przez rowerzystów –
podstawienie autobusu
13:20 – zajęcie miejsc w autobusie przez 40 osób, zrobienie zdjęcia
13:30 – zakończenie happeningu – Foto Porównawcze

• 22 września - Wesoły elektryk, rocznik 1962+1958 –przejazdy zabytkowym składem tramwaju elektrycznego. Wesoły elektryk zastąpi w tym dniu współczesny tabor tramwajowy.

• 22 września w godz. 10:00 – 13:00 – Dzień Otwarty Zajezdni tramwajowej Pogodno (al. Wojska Polskiego 200) z okazji 115-lecia uruchomienia tramwaju elektrycznego w Szczecinie. Będzie można zwiedzać zaplecze techniczne zajezdni, zasiąść za pulpitem motorniczego, odbędą się również wycieczki po zajezdni wraz z przewodnikiem. Dodatkowo odbędą się przejażdżki jednym z tramwajów na trasie Zajezdnia Pogodno - Głębokie o godzinie 10:30, 11:30 i 12:30.
Więcej informacji http://www.etzt2012.egos.pl/