Zainspirowani tytułem manifestu futurystycznego Luigi Russolo „Sztuka Hałasów” postanowiliśmy zaprosić do wspólnego „hałasowania” w galerii TWORZĘ SIĘ. Tym razem przestrzeń twórczych działań wypełnią instalacje dźwiękowe przygotowane, specjalnie na tę okazję, przez zaproszonych do współpracy artystów. W TWORZĘ SIĘ nie zabraknie miejsca także na eksperymenty i poszukiwania nowych brzmień, dźwięków i fraz muzycznych. Uczestnicy przy pomocy animatora tworzyć będą nowe instrumenty i mierzyć ze stereotypowym myśleniem o tychże.

DŹWIĘKOWY PLAC ZABAW – opis przestrzeni/instalacji

Nowa przygoda w galerii Tworze Się to przejażdżka po dźwiękach, próba ich usłyszenia, zrozumienia i nade wszystko poczucia. Tym razem twórcza przestrzeń zamieni się w miejsce pełne muzycznych i instrumentalnych niespodzianek. Wszystko dzięki specjalnie przygotowanym instalacjom dźwiękowym oraz pomieszczeniom czułym na działanie światła. Na Placu nie zabraknie także nietypowych instrumentów oraz zabawek dźwiękowych typy „D.I.Y.”

Pokój światłoczuły - komiks interaktywny
Maciej Pałka - rysunki / Maciej Połynko – dźwięki

Ciemność to tajemnica, ale także ciekawość tego, co mrok może kryć. To także wyobrażenia, intuicyjne stwarzanie obrazków i przedmiotów, które w ciemnym pokoju mogą się znajdować. Podobnie jest z dźwiękami: słyszane z daleka sugerują inne treści niż te, które usłyszeć można z bliska. O kształcie historii w światłoczułym pokoju decydować będą uczestnicy – to oni za pomocą zwykłej latarki odkrywać będą „nieznane” i snuć opowieści na podstawie dojrzanych fragmentów dźwiękowej jaskini. Twórcy światłoczułego pokoju poprowadzą również WARSZTATY z dziećmi, podczas których powstanie interaktywny komiks sterowany mikrokontrolerami. Komiks będzie można oglądać podczas wizyty w galerii.

AudioCubes
Paul Tinsley (UK) - dźwięki

Kompozytor i designer dźwięku Paul Tinsley udostępni najmłodszym swój instrument elektroniczny wypełniony, specjalnie na tę okazję, przygotowanymi dźwiękami. AudioCubes to obiekty emitujące światło i dźwięki, zdolne do wzajemnego wykrywania swojej lokalizacji i położenia. AudioCubes zostały pierwszy raz zaprezentowane przez Berta Schiettecatte, w kwietniu 2004 na konferencji CHI2004 w Wiedniu. Pierwszy prototyp pokazano w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (Belgia), gdzie stały się częścią instalacji.

Instrument światłoczuły
Kacper Ziemianin

Podczas Dźwiękowego Placu Zabaw będzie można zagrać na światłoczułym instrumencie przygotowanym przez Kacpra Ziemianina, artystę, który przebywa obecnie w Amsterdamie na stypendium dla młodych twórców muzyki elektronicznej. Jego instrument idealnie wpisuje się w ideę dźwiękowego placu, podczas którego szukamy nowego typu brzmień i gramy na zbudowanych przez artystów instrumentach.

Polifonia
Oskar Chmioła

To interaktywna, elektroakustyczna instalacja podwieszona pod sufitem galerii. Odbiorcy wchodzą do przestrzeni, w której znajduje się kilkanaście punktów nagrywających dźwięki. Tutaj mają możliwość nagrania wspólnego utworu muzycznego przy pomocy dowolnych własnych i znajdujących się w przestrzeni przedmiotów i instrumentów. W efekcie każdego wejścia w przestrzeń instalacji powstaje utwór muzyczny, nad którego powstaniem czuwa prowadzący. Technicznie polifonia jest siecią rurek peszel. Jeden koniec każdej rurki jest podwieszony pod sufitem, natomiast drugi połączony ze szczelnym pojemnikiem, wewnątrz którego znajduje się aparatura nagrywająca płynącą przez rurkę ścieżkę dźwiękową. Komputer nagrywa jednocześnie wiele ścieżek dźwiękowych i w efekcie powstaje utwór muzyczny. 

Zabawki dźwiękowe
Paweł Kula

Artysta znany jest bywalcom TWORZĘ SIĘ z zabawek optycznych i eksperymentów związanych z fotografią, które prezentował podczas Fotograficznego Placu Zabaw. W nowej przestrzeni również będzie można podziwiać jego zabawki, tym razem dźwiękowe. Najmłodsi będą mogli zagrać na cymbałkach z butelek,  prymitywnym instrumencie szarpanym oraz pokrzyczeć do rurofonu.

Dźwiękowy Plac Zabaw / instalacje muzyczne:
Maciej Połynko
Maciej Pałka
Paul Tinsley
Kacper Ziemianin
Paweł Kula
Oskar Chmioła

Dźwiękowy Plac Zabaw / warsztaty muzyczne:
Joanna Bronisławska (ASI MINA)
Zorka Wollny
Beata Zuzanna Borawska
Krzysztof Baranowski
Michalina Tobiaszewska
Krzysztof Lubka

Otwarcie Dźwiękowego Placu Zabaw (w niedzielę, 14 czerwca, godz. 12.00) uświetni KONCERT ASI MINY zagrany wspólnie ze szczecińskimi dziećmi oraz performance taneczny przygotowany przez Krzysztofa Lubkę.

 

PROGRAM:

Dźwiękowy Plac Zabaw 13.06 – 22.09.2015*
*otwarty w każdą, niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00 (z wyj. 13 i 14 lipca)

13.06.2015
Co słychać? - warsztaty muzyczne ASI MINY zakończone wspólnym koncertem w al. Kwiatowej
godz. 11.00-12.30 (1 grupa 6-7 lat)
godz. 14.00-15.30 (2 grupa 8-10 lat)

13.06.2015
Komiks Interaktywny- warsztaty dla fanów komiksu i elektroniki prowadzone przez Macieja Połynko i Macieja Pałkę
godz. 13.00 – 15.00 (wiek uczestników 9-12 lat)

14.06.2015
godz. 12.00 - otwarcie Dźwiękowego Placu Zabaw / TWORZĘ SIĘ
godz. 12.30 - koncert ASI MINY ze szczecińskimi dziećmi / Orkiestra Jednorazowego Użytku / al. Kwiatowa
godz. 14.00 - performance taneczny KID A z udziałem dzieci i tancerek Teatru Tańca KIOSK RUCHU, przygotowany przez Krzysztofa Lubkę / al. Kwiatowa

21.06.2015
Kąpiel w dźwiękach dla maluszków-eksperyment muzyczny prowadzony przez Michalinę Tobiaszewską
godz. 13.00-13.30 I grupa (dzieci w wieku 3-6 miesięcy)
godz. 14.00-14.30 II grupa (dzieci w wieku 6-18 miesięcy)

22-24.06.2015
Warsztaty dźwiękowe z Zorką Wollny, podczas których powstanie utwór muzyczny wykorzystujący naturalne dźwięki miejsca i ludzkiego ciała.

03-05.07.2015
Moja pierwsza płyta - warsztaty muzyczne z Beatą Zuzanną Borawską oraz Krzysztofem Baranowskim
godz. 11.00 – 14.00 (wiek uczestników: 8-10 lat)

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Zapisy: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości prosimy podać nazwę warsztatu.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest 13 muz oraz Fundacja Las Sztuki.

Miejsce: TWORZĘ SIĘ, pl. Żołnierza Polskiego 2 (budynek 13 muz), Szczecin
Szczegóły: www.tworzesie.pl
FB: https://pl-pl.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie

Gdzie i kiedy?
Dom Kultury „13 Muz”
pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
niedziela, 14 czerwca 2015, 10:00
Za ile?
wstęp wolny