Gdzie i kiedy?
kościół pocysterski w Kołbaczu
sobota, 14 października 2023, 19:00
Za ile?
darmowe
Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na kolejną, 15-tą edycję projektu „Cieni zapomnianych kultur” w niezwykłej przestrzeni dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu.

– Po rocznej przerwie wyłaniamy się zza zakrętu historii i kłębów dymu. Suniemy do Was przez Puszczę Bukową 40 km/h, jak parowozy na linii Greifenhagener Kreisbahnen – Gryfińskiej Kolei Powiatowej. Możecie sobie wyobrazić, w jakim tempie toczyło się życie pod koniec XIX wieku… – zapowiada Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.

Podczas tegorocznej edycji ruszymy w nostalgiczną podróż przez krajobraz owiany dymem parowozów. Wsiądziemy w wehikuł czasu i podążymy szlakiem dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej. O świetności, ale i upadku małej Gryfińskiej Kolei Powiatowej, linii która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, opowie Jakub Matura, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor bloga pomorze24.blogspot.com.

Spotkanie poprzedzi wystawa, na którą złożyły się wydobyte przez Jakuba Maturę z różnych zakamarków archiwalne fotografie, mapy i grafiki ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen. Z własnych kolekcji zechcieli je udostępnić miłośnicy swoich małych ojczyzn ­– Janusz Plikus, autor tworzonego z pasją bloga Jezierzyce242.blogspot.com oraz Dorian Winter, niegdyś mieszkaniec Kołbacza, a dziś Szwajcarii (choć sercem dalej w Kołbaczu). Podczas spotkania zaprezentowana zostanie także animacja przygotowana z okazji 850-lecia fundacji kołbackiego opactwa.

W drugiej części wieczoru, we wnętrzu kościoła pocysterskiego, przeniesiemy się w medytacyjną przestrzeń, dzięki muzyce wirtuoza klarnetu basowego, Jerzego Mazzolla z jego solowego albumu „Być”. 15 edycja „Cieni zapomnianych kultur” to po raz kolejny zaproszenie w podróż w poszukiwaniu harmonii, piękna oraz lokalnych historii.

 

Spotkanie i wystawa: godz. 19.00 (świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu). Koncert: godz. 20.30 (kościół pocysterski w Kołbaczu)