Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
sobota, 9 grudnia 2023, 18:00
Za ile?
darmowe
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Blizny i tatuaże TRAFO – opowieść o duchu i ciele miejsca” oraz 10. Antyurodziny w sobotę, 9 grudnia o 18:00.

W tym roku przypada dziesięć lat odkąd w Szczecinie powstało pierwsze i jedyne w tej części Polski centrum sztuki współczesnej. Nie obchodzimy jednak jubileuszy ani podobnych uroczystości. To nie w duchu TRAFO. Od historiofilskiego celebrowania rocznic, w duchu antykwarycznego czy monumentalizującego idealizowania przeszłości (o wątpliwym walorze poznawczym), bliższy nam krytyczny namysł. Historia bardziej uprawomocnia porządek siły niż nas czegoś uczy. Poza tym, cóż wyróżniająco wartościowego wynika z samego faktu, że ktoś/coś obchodzi/ma tyle a tyle lat?

„Nasza przyszłość będzie lepsza niż nasze dzieje” – pisze w dekolonialnym duchu nigeryjski pisarz Ben Okri. To również motto przyświecające antyurodzinowej wystawie. TRAFO skupia się na produkcji wiedzy i nowych prac, bądź prze-pisywaniu istniejących, programowo nie posiadając swoich zbiorów, choć wiele prac powstałych na nasze wystawy znalazło się w wielu publicznych kolekcjach w Polsce i na świecie. Paradoksalnie TRAFO pełne jest dzieł wpisanych w budynek, opowiadających jego historię oraz charakter programu – ducha i ciała. To liczne, nierzadko wybitne już prace, które w naszym mniemaniu, opowiadają historię miejsca, tworząc jego palimpsestową opowieść, jak i odnosząc się do współczesności. Postanowiliśmy stworzyć dla Was innego rodzaju rozszerzającą się wystawę stałą TRAFO – postinstytucji sztuk wizualnych stosującej narzędzia rozpoznania czasów i przestrzeni, w których przyszło nam żyć i kształtować dni jutrzejsze.

Z czasem ta „antykolekcja w użyciu” TRAFO będzie zmieniała charakter. W 2024 roku otrzyma narrację przewodnika – słuchowiska.

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/660753739441480